Siódmym filmem w reżyserskiej karierze Wojtka Smarzowskiego będzie zrealizowany z wielką starannością i rozmachem „Wołyń”.

 

To pierwszy film poruszający dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1944.

Ten film musi kipieć emocjami, ale ma być mostem, a nie murem – mówił reżyser. – Moją ambicją jest zrobienie filmu o miłości w czasach nieludzkich. O miłości, która jest ponad podziałami.

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

 

Film w kinach od 7 października 2016

 

Zobacz zwiastun

 
 
 
 

Katagoria: Zwiastuny filmów
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 564  razy.