Chris Menges laureatem nagrody za Całokształt Twórczości

Urodzony w Wielkiej Brytanii, lecz zasługujący na miano „obywatela świata” autor zdjęć Chris Menges BSC, ASC laureatem nagrody za Całokształt Twórczości 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE.

 

Chris Menges niedługo przyjedzie do Bydgoszczy, by odebrać Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości, którą otrzyma nie tylko za wybitne osiągnięcia na polu sztuki filmowej, lecz również za zasady, którym od ponad pięciu dekad hołduje. Chris Menges zapowie również kilka nakręconych przez siebie filmów oraz spotka się z festiwalową publicznością. Uczestnicy Camerimage będą mogli także zakupić Czarny Album poświęcony jego twórczości.

Chris Menges

Chris Menges. Fot. Douglas Kirkland

Menges dorastał w powojennej Anglii i jak wielu znanych filmowców z jego pokolenia, pierwsze zawodowe szlify zdobywał w telewizji. Trafił tam za sprawą amerykańskiego dokumentalisty Alana Forbesa, który stał się jednym z jego idoli. Menges był z początku pomocnikiem montażysty, dźwiękowcem, a także asystentem operatora, ucząc się wszystkich tajników tego nowego świata. Jego życie uległo całkowitej zmianie, gdy związał się jako kamerzysta z ekipą zaangażowanego społecznie i politycznie programu World in Action.

Przez kolejne lata zjeździł pół świata, kręcąc reportaże w różnych punktach zapalnych globu i często stawiając na szali własne życie. Jak w Afryce Południowej czasów Apartheidu, gdzie nielegalnie nagrywał różne materiały zakulisowe. Jak podczas kręcenia w Birmie dokumentu The Opium Warlords, gdy wraz z reżyserem Adrianem Cowellem zostali zmuszeni do prowadzenia przez półtora roku partyzanckiego życia. Te wyprawy oraz kręcone materiały ukształtowały Mengesa zarówno jako człowieka, jak i artystę.

Nie wszystkie przygody Mengesa wiązały się z kinem dokumentalnym. Już w 1967 roku zadebiutował w roli operatora kamery na planach debiutanckiego „Czekając na życie” Kena Loacha oraz „Jeżeli….” Lindsaya Andersona. Próbował także sił przy wysokobudżetowych produkcjach (wspomagał Petera Suschitzky’ego przy „Gwiezdnych wojnach: Części V – Imperium kontratakuje” Irvina Kershnera) i poszukiwał nowych możliwości ciekawego opisywania otaczającej rzeczywistości. Zaprowadziło go to między innymi na plany „Pól śmierci” oraz „Misji” Rolanda Joffé, które przyniosły Chrisowi Mengesowi zasłużone Oscary.

Źródło
 

 

Katagoria: Camerimage 2015
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1355  razy.