Żaby 23. Camerimage rozdane
 

Znamy laureatów 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE 2015.

Niestety, żadna z Żab nie pozostanie w Polsce, pozostały nam tylko Kijanki.

 

Lista nagrodzonych Żabami

 

Złota Żaba: "Carol"

reż. Todd Haynes. Zdj. Ed Lachman

Nowy Jork, lata 50. XX wieku, czasy sprzed rewolucji seksualnej; czasy, w których miłość bywała często społecznie spłycana oraz uwarunkowana przez dziesiątki ograniczających konwenansów. Therese to dwudziestokilkuletnia pracownica sklepu, która jest zawiedziona i zmartwiona mozołem dorosłości, przesłaniającym jej wielkie ambicje i marzenia. Gdy w życiu dziewczyny pojawia się starsza i bardziej doświadczona Carol, a wraz z nią możliwość przeżycia czegoś nowego, pięknego i ekscytującego, Therese ulega urokowi owocu zakazanego. Czy obie kobiety łączy jedynie pasja i pożądanie, czy też ich nagły, niespodziewany romans oznacza coś więcej? A jeśli tak, to czy będą potrafiły stawić czoła konsekwencjom, z którymi takie uczucie będzie musiało się wiązać? Carol Todda Haynesa to wystawna i zmysłowa opowieść o odnajdywaniu własnej tożsamości w świecie nakazów, zakazów i społecznych tabu, bogata w emocje i refleksje oraz przywołująca ducha epoki, o której z taką pieczołowitością opowiada.

Srebrna Żaba: "Barany. Islandzka opowieść"

reż. Grímur Hákonarson. Zdj. Sturla Brandt Grøvlen

Gummi i Kiddi to dwaj bracia w podeszłym wieku, którzy spędzili całe życie na hodowaniu owiec na islandzkiej prowincji, pośród majestatycznych w swej surowości pejzaży, które zachwyciłyby najbardziej wybrednego impresjonistę. Sęk w tym, iż wieki wcześniej się poróżnili i przestali ze sobą rozmawiać. Nie przeszkadza im to rywalizować w każdym możliwym aspekcie, wliczając w to doroczne zawody na wyhodowanie najlepszego barana. Ich niewielki świat zaczyna się chwiać w posadach, gdy na skutek pojawienia się wirusowej choroby wśród owiec, lokalne władze rozkazują eksterminację wszystkich hodowli. Bracia będą musieli nie tylko poradzić sobie ze zbliżającą się owczą apokalipsą, ale także, co gorsza, zacząć się do siebie świadomie odzywać. Barany. Islandzka opowieść Grímura Hákonarsona to minimalistycznie nakręcone, acz bogate w emocje, cudownie humanistyczne kino o różnych rodzajach życiowego sensu; historia pełna prostych mądrości, absurdalnych nietaktów oraz zabawnych spotkań na krańcu świata.

Brązowa Żaba: "Syn Szawła"

reż. László Nemes. Zdj. Mátyás Erdély

Szaweł jest osadzonym w Auschwitz węgierskim Żydem, którego tragiczne okoliczności zmusiły do pracy w Sonderkommando, specjalnej grupie więźniów zajmującej się między innymi sprzątaniem komór gazowych oraz krematoriów. Nie będąc w stanie w żaden sposób odmienić swego losu, mężczyzna uodpornił się na otaczającą go koszmarną rzeczywistość, stając się czymś na wzór automatu i żyjąc od jednego zadania do drugiego, od transportu do transportu. Gdy pewnego dnia w jednym z zamordowanych w komorze gazowej rozpoznaje swego dawno nie widzianego syna, coś w nim odżywa, jakaś uprzednio zapomniana cząstka jego dawnego siebie. Mężczyzna postanawia na przekór sytuacji, w której się znajduje, urządzić chłopcu należyty pogrzeb, ryzykując tym samym życie swoje oraz swoich współwięźniów. Syn Szawła László Nemesa to niezwykle mocna, psychicznie wyczerpująca i wymykająca się jakimkolwiek kategoriom opowieść o poszukiwaniu przejawów człowieczeństwa w świecie pełnym ludzkiego szaleństwa.

Pozostałe nagrody

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Najlepszy Film Polski: Letnie przesilenie
zdj. Jerzy Zieliński
reż. Michał Rogalski

 

KONKURS ETIUD STUDENCKICH

Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa – Złota Kijanka: Ameryka
zdj. Bartosz Bieniek
reż. Aleksandra Terpińska
szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)

Srebrna Kijanka: Stavanger
zdj. Simon Drescher
reż. Arto Sebastain Buhmann
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg

Brązowa Kijanka: To, czego chcę
zdj. Damian Kocur
reż. Damian Kocur
szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)

 

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — Grand Prix: Scena ciszy
zdj. Lars Skree
reż. Joshua Oppenheimer

Specjalne Wyróżnienie: Bracia
zdj. Wojciech Staroń
reż. Wojciech Staroń

 

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — Grand Prix: A Tale of Love, Madness and Death
zdj. Alvaro Anguita
reż. Mijael Bustos

Specjalne Wyróżnienie: The Conversation
zdj. Pavel Skvortsov
reż. Anastasia Novikova

 

Pełna lista nagrodzonych filmów Camerimage

 

Katagoria: Camerimage 2015
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2857  razy.