Czerwony Pająk
Gatunek:

Reżyseria: 
Scenariusz: ,
Zdjęcia: 
Muzyka: 
Obsada:  , , , ,

Nagrody/nominacje:
Premiera: 27 Listopad 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: 
Dystrybutor: 


 
 

Opis:

„Czerwony pająk” to film, którego inspiracją jest historia Karola Kota, seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60., znanego też jako „Wampir z Krakowa”. Karol z „Czerwonego pająka” jest nastolatkiem takim jak wszyscy – młody, dobrze zbudowany, u progu życia. Pochodzi z dobrego domu, nie ma problemów w szkole, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Wszystko powinno być dobrze, ale nie jest. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był świadomy.

 
 

Rok 1967 rok. Na świecie popularność zdobywa The Rolling Stones, hipisi, wolna miłość i marihuana. W Polsce trwają lata ponurego gomułkowskiego komunizmu.

IMG 2483-fot-Adam Golec

Karol Kremer (Filip Pławiak) to zwyczajny nastolatek, zdał maturę, przygotowuje się do egzaminów na medycynę. Pochodzi z tzw. porządnej rodziny, jest sportowcem. Właśnie wygrał lokalne mistrzostwa w skokach do wody. Jest najlepszy w Krakowie, może gdyby żył w innych czasach, jego kariera sportowa mogłaby się rozwinąć. Tymczasem mieszka w niegdyś pięknym, a dziś ponurym i przygnębiającym Krakowie, odciętym od spraw świata podobnie jak reszta wschodniej Europy „żelazną kurtyną”.

W tej rzeczywistości największą atrakcją w mieście staje się wesołe miasteczko, z „beczką śmierci”, w której nieustraszony mistrz motocykla wykonuje mrożące krew w żyłach ewolucje na pionowej ścianie.

Karol wraz z kolegami po wygranych zawodach idzie podziwiać popisy motocyklisty, jest pod dużym wrażeniem. W trakcie wizyty w wesołym miasteczku Karol przypadkiem znajduje ciało zamordowanego chłopca. W tłumie zauważa tajemniczego mężczyznę (Adam Woronowicz), który prawdopodobnie jest mordercą. Karol jednak nie wszczyna alarmu, nie demaskuje mordercy jak można by oczekiwać, zamiast tego obserwuje mężczyznę, idzie za nim na przystanek autobusowy. Przez kolejne tygodnie jeździ autobusem, aby po raz kolejny spotkać nieznajomego, który może być Czerwonym Pająkiem – seryjnym mordercą, który grasuje w Krakowie. W tym samym czasie Karol poznaje dziewczynę, starszą od niego fotoreporterkę lokalnej gazety – Dankę (Julia Kijowska).

IMG 9233-fot-Adam Golec

Tło dla rodzącej się miłości i toksycznej relacji z seryjnym mordercą stanowią przepięknie sportretowany Kraków końca lat 60. i kuriozalna rzeczywistość PRL-u.

Te dwa ekscytujące spotkania: z seryjnym mordercą i z namiętną kobietą sprawią, że 19-letni Karol będzie musiał podjąć życiowe decyzje.

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 3126  razy.