The Giver

 
Dawca pamięci
Gatunek:

Reżyseria: 
Obsada:  , , , , ,


Premiera: 22 Sierpień 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: USA


 
 

Opis:

Nastoletni Jonas (Brenton Thwaites) dorasta w utopijnym świecie przyszłości, gdzie nie istnieją cierpienie i ból, wojny ani krwawe rewolucje. W epoce, w której zapomniano, jak się kocha, odróżnia barwy i podejmuje wybory. Nieoczekiwanie, Jonas zostaje wytypowany jako kandydat na Odbiorcę Wspomnień – jedyną osobę w społeczności, która przechowuje pamięć po dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy mężczyzna, nazywany Dawcą Pamięci (Jeff Bridges). W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo.

 
 

Ekranizacja światowego bestsellera Lois Lowry, jednej z najczęściej nagradzanych amerykańskich powieści młodzieżowych ostatnich dekad. W wizjonerskiej opowieści o świecie, w którym ludzie zapomnieli, czym są miłość, pamięć i… kolory. W filmie tym wystąpiły ikony Hollywood – wielokrotni zdobywcy Oscarów i Złotych Globów, Meryl Streep i Jeff Bridges, a także: była żona Toma Cruise’a – Katie Holmes, piosenkarka Taylor Swift, gwiazdor „Czystej krwi” – Alexander Skarsgård oraz para kinowych przystojniaków – Cameron Monaghan („Shameless – Niepokorni”) i Brenton Thwaites, czyli Książę Phillip z disnejowskiej „Czarownicy”.

Dawca pamięci

Dawca pamięci

 

10 milionów egzemplarzy

Wydana w 1993 roku powieść science-fiction „Dawca” autorstwa Lois Lowry natychmiast stała się bestsellerem, a także najbardziej poczytnym młodzieżowym e-bookiem w historii wydawnictwa Harper Collins. Rozeszła się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Zyskała nie tylko liczne grono fanów na całym świecie, ale trafiła także do kanonu lektur w amerykańskich szkołach. Pomysł realizacji filmu narodził się ponad 20 lat temu w głowie Jeffa Bridgesa. – „Szukałem materiału, który mógłby posłużyć za kanwę filmu z udziałem mojego ojca, Lloyda Bridgesa” – wspomina aktor i producent. Lektura potwierdziła przeczucie Bridgesa – „Wiedziałem już, że to materiał, którego szukałem”.

Artysta natychmiast przystąpił do pracy! Chwycił za domową kamerę wideo i razem ze swoim ojcem w roli Dawcy nakręcił roboczy filmik. Na premierę profesjonalnej, kinowej wersji przyszło mu jednak poczekać aż do dziś. Nie spełnił swojego marzenia realizacji filmu z ojcem – Lloyd Bridges zmarł w 1998 roku. W Dawcę wcielił się ostatecznie sam.

Pierwsze prace nad dzisiejszą produkcją rozpoczęły się ponad dekadę temu. „Z dumą dodajemy ten tytuł do grona naszych ekranizacji, tuż obok „Pajęczyny Charlotty”, „Mostu do Terabithii” czy „Kronik Narnii”” – mówi Frank Smith z Walden Media, współproducenta „Dawcy Pamięci”. „To była długa wędrówka” – przyznaje producentka Nikki Silver. – „Wspierała nas jednak sama Lois Lowry. Pokochała naszą wizję.

 

Zwiastun:


 

Warsztaty omawianego filmu

 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1200  razy.