The Railway Man

 
Gatunek: ,

Reżyseria: 
Obsada:  , , ,


Premiera: 04 Kwiecień 2014
Rok produkcji: 2013
Kraj: Australia, Wielka Brytania


 
 

Opis:

Zdobywcy Oscarów Colin Firth i Nicole Kidman w ekranizacji bestsellerowej powieści o odwadze i nadzwyczajnej sile miłości. Eric Lomax (Firth) jest tajemniczym, nieco melancholijnym mężczyzną, który w pociągu poznaje piękną nieznajomą, Patti (Kidman). Miłość od pierwszego wejrzenia prowadzi parę do szybkiego ślubu. Szczęście Patti zakłóca jednak niepokojąca tajemnica związana z przeszłością Erica. Jako młody brytyjski oficer, Eric został pojmany przez Japończyków podczas II wojny światowej. Osadzony w obozie jenieckim, zmuszany był do wycieńczającej pracy przy budowie osławionej Kolei Śmierci (Kolei Birmańskiej). Podczas długich i brutalnych przesłuchań otarł się o śmierć. Teraz, wspierany przez niezwykle odważną Patti, wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy.

 
 

Fakty

Winston Churchill nazwał upadek Singapuru (15.02.1942) „największą katastrofą w dziejach brytyjskiego Imperium”. Alianckie oddziały zostały zaskoczone atakiem od strony lądu. Słabo uzbrojone, nie były w stanie stawić czoła Japończykom przywykłym do walk w dżungli. 25 800 żołnierzy brytyjskich i 18 000 australijskich znalazło się wśród 200 tysięcy ludzi uwięzionych przez japońskich agresorów. Klęska japońskiej floty w bitwie o Midway w czerwcu 1942 roku zamknęła szlaki komunikacyjne przez Ocean Indyjski. Japońskie dowództwo zdecydowało o poprowadzeniu kolei przez Tajlandię do Birmy, z myślą o komunikacji z Chinami i inwazji na Indie. Potrzeba było 415 kilometrów szyn, położonych w ekstremalnych warunkach. Odcinek ten zyskał nazwę Kolei Śmierci (Death Railway).

Anglicy myśleli o zbudowaniu kolei na tym odcinku już czterdzieści lat wcześniej, ale zrezygnowano z tego przedsięwzięcia ze względu na niezwykle trudny, górski i porośnięty gęstą dżunglą teren oraz niesprzyjający, niemal nie do zniesienia, zwłaszcza dla Europejczyków, klimat i trudności logistyczne. Japończycy nie podpisali Konwencji Genewskiej, postanowili więc do budowy wykorzystać jeńców (a także traktowanych jak niewolnicy cywili). Warunki pracy były wręcz zabójcze. Według wyliczeń, 6 648 angielskich jeńców oraz 2 710 Australijczyków poniosło śmierć, a wielu innych przez długie lata mierzyło się z psychicznymi i fizycznymi skutkami tej zabójczej pracy i okrutnego traktowania przez nadzorców. Podczas budowy zginęło prawdopodobnie ponad 80 000 cywili spośród zatrudnionych 200 tysięcy pracowników. Szczególnie ciężka była budowa torów przez przełęcz Hellfire Pass. Linia połączyła miasta Bangkok w Tajlandii i Rangun w Birmie, przez co miała kluczowe znaczenie dla japońskiej okupacji Birmy i wspomnianej planowanej ofensywy na Indie. 2 kwietnia 1945 roku ważny punkt linii – most nr 272 w okolicach Kanchanaburi (zwany po słynnym filmie Davida Leana „mostem na rzece Kwai”, choć w rzeczywistości nie było takiej rzeki), został zbombardowany przez lotnictwo amerykańskie – użyto bomb typu Azo. Obecnie linia przejezdna jest jedynie na odcinku ok. 130 kilometrów i służy turystom.

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1093  razy.