The Girl on the Train

 
Dziewczyna z pociągu
Gatunek:

Reżyseria: 
Scenariusz: 
Zdjęcia: 
Muzyka: 
Obsada:  , , , , , , ,

Nagrody/nominacje:
Premiera: 07 Październik 2016
Rok produkcji: 2016
Kraj: 
Dystrybutor: 


 
 

Opis:

Załamana rozwodem Rachel spędza dnie na fantazjach o pięknej parze mieszkającej w domu, który codziennie mija jadąc pociągiem. Pewnego ranka zobaczy tam coś, co wkrótce wywróci jej życie do góry nogami. Rachel będzie zmuszona zmierzyć się z makabryczną tajemnicą, której rozwiązanie może okazać się ponad jej siły. 

 
 

Paula Hawkins w pociągu

Mimo że była dziennikarka Paula Hawkins, która przekwalifikowała się na pisarkę do wynajęcia, napisała już wcześniej kilka książek, „Dziewczyna z pociągu” była pierwsza powieścią, którą wydała pod swoim imieniem i nazwiskiem. Po publikacji w styczniu 2015 roku wymyślona przez Hawkins historia zyskała w błyskawicznym czasie miano jednej z najszybciej sprzedających się powieści – na całym świecie sprzedano ponad 15 milionów egzemplarzy książki. W pierwszym tygodniu „Dziewczyna z pociągu” osiągnęła czołowe miejsce listy bestsellerów „The New York Times”, pozostając w zestawieniu przez kolejny rok i przez większość tego czasu nie oddając palmy pierwszeństwa. W 2015 roku powieść została także bestsellerem internetowej księgarni Amazon, a Paula Hawkins została wyróżniona tytułem Autorki Roku przez „USA Today”.

Inspiracją dla jej zwodniczej powieści kryminalnej, w której świadkowie stają się podejrzanymi, były własne doświadczenia Hawkins, która codziennie dojeżdżała w Londynie do pracy pociągami.

„Na jednej z tras pociągi bardzo często się psuły, więc siedziałam wpatrzona w bloki, które znajdywały się tak blisko, że można było podglądać ludzi w ich mieszkaniach”, wspomina pisarka. „Zawsze miałam nadzieję, że uda mi się zobaczyć coś interesującego, ale nigdy tak się nie stało. Jednakże moja wyobraźnia zaczęła mi niedługo podsuwać ciekawe pomysły, z których wyklarował się zalążek Dziewczyny z pociągu”. Fabuła powieści zostaje opowiedziana z perspektywy trzech kobiet, jednakże główną narratorką jest Rachel, trzydziestokilkuletnia kobieta, która nie potrafi dojść do siebie po nieudanym małżeństwie. Mimo że przez pociąg do butelki straciła pracę, Rachel ciągle dojeżdża do miasta, by znajoma, u której mieszka, nie zaczęła czegoś podejrzewać.

Rachel lubi interesować się życiem innych ludzi, szczególnie jeśli jest w towarzystwie ukochanej butelki. W interpretacji Hawkins alkoholizm kobiety zaczyna wpływać na jej pamięć, a także wpędza ją w coraz większą paranoję, gdy śledczy badający sprawę zniknięcia Megan kierują swe podejrzenia w jej stronę. „Właśnie wtedy odkrywamy, że Rachel nie można ufać, a jej problemy osobiste sprawiają, że kobieta zaczyna coraz bardziej grzęznąć w sprawie kryminalnej”, wyjaśnia autorka „Dziewczyny z pociągu”. „Utrata pamięci staje się kluczem do zrozumienia prawdziwej tożsamości Rachel. Kobieta odczuwa ogromne poczucie winy, a także odpowiedzialność, ponieważ nie pamięta tego, co robiła – i czy coś zrobiła”, podkreśla Hawkins, dodając, że nie wolno nie doceniać bohaterki jej książki. „W pewnym momencie nabiera siły i zaczyna walczyć o swoje”.

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3706  razy.