La La Land
Gatunek: ,

Reżyseria: 
Scenariusz: 
Zdjęcia: 
Muzyka: 
Obsada:  , , , , , , ,

Nagrody/nominacje: ,
Premiera: 20 Styczeń 2017
Rok produkcji: 2016
Kraj: 
Dystrybutor: 


 
 

Opis:

Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce.

Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem.

Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

 
 

la-la-land-fotos-01

Chłopak spotyka dziewczynę i razem wyruszają na podbój miasta wielkich gwiazd, łamiąc przy okazji wszelkie konwencje codziennego życia. „La La Land” zabiera widzów w podróż tętniącą energią, piosenkami oraz tańcem. Film jest urzekającą wizualnie odą do przepychu i nieśmiertelnych emocji klasyków kina i zarazem listem miłosnym do Los Angeles, miasta wielkich marzeń. Stworzony przez utalentowanego reżysera i scenarzystę Damiena Chazelle’a (nagrodzony Oscarem za „Whiplash”), film stanowi również kolejne ekranowe spotkanie Ryana Goslinga oraz Emmy Stone. Akcja rozpoczyna się w miejscu, w którym w Los Angeles rozpoczyna się dosłownie wszystko: na autostradzie. Właśnie tam Sebastian poznaje Mię w otoczenu dźwięku klaksonów zagłuszających wszystko. Korek odzwierciedla odczuwany przez oboje życiowy impas. Bohaterowie walczą o spełnienie swych niemal niemożliwych marzeń, które wyznaczają rytm codzienności całemu Los Angeles: Sebastian chciałby, żeby współcześni ludzie znowu zakochiwali się w tradycyjnym jazzie, a Mia pragnie przynajmniej jednego sukcesu na aktorskich przesłuchaniach. Nie podejrzewają, że to spotkanie pozwoli im dokonać rzeczy, których nie byliby w stanie dokonać w pojedynkę.

Podejmowane przez nich kroki, zarówno w sferze osobistej, jak i artystycznej, powołują do życia zupełnie wyjątkowy filmowy świat, który zostaje zrealizowany w „La La Land” za pomocą koloru, dźwięku, muzyki oraz słów prowadzących do poszukiwanego przez wszystkich ludzi szczęścia. Chazelle nie próbuje ukrywać źródeł swej inspiracji, składając odważny hołd legendom kina i jednocześnie wykorzystując wszystkie współczesne możliwości filmowe, by opowiedzieć historię związków, intymności, marzeń i stawania na życiowym rozdrożu, gdzie każdy kolejny krok wywołuje lawinę wydarzeń. „Chciałem nakręcić film o marzycielach, o dwójce ludzi o ogromnych marzeniach, które ich napędzają, łączą i jednocześnie rozdzielają”, wyjaśnia Chazelle. „La La Land jest zupełnie innym filmem od Whiplash, ale oba są projektami osobistymi: opowiadają o łączeniu życia osobistego ze sztuką, o balansowaniu na granicy rzeczywistości i marzeń, o utrzymywaniu związku ze sztuką na takim samym poziomie co wartościowych relacji z innymi ludźmi. W La La Land opowiedziałem tę historię za pomocą muzyki, piosenek i tańca. Uważam, że gatunek musicalu idealnie się do tego nadaje, gdyż zawsze był zawieszony pomiędzy rzeczywistością a marzeniem, pomiędzy tym, co możliwe a piękną iluzją”.

Poszczególne składniki „La La Land” są doskonale znane światu kina, jednakże producent Marc Platt, weteran scenicznych i filmowych musicali, twierdzi, że film wyróżnia się podejściem do tematu. Platt dołączył do producentów Freda Bergera i Jordana Horowitza, którzy rozwijali projekt od początku wraz z Chazelle’em. „Damien tchnął w gatunek nowe życie, czerpiąc z klasyki, ale przekładając ją jednocześnie na współczesne życie w LA”, wyjaśnia Marc Platt. „Dzięki niemu młodzi widzowie będą w stanie zakochać się na nowo w starych, wspaniałych filmach, poznać magię i siłę klasycznych musicali”. W celu nakręcenia tej filmowej hybrydy złożonej z inspiracji i innowacyjnych rozwiązań Chazelle podjął współpracę z wieloma zawodowcami z branży. Wśród nich znalazł się kompozytor Justin Hurwitz, którego współpraca z reżyserem rozpoczęła się jeszcze przed sukcesem „Whiplash”, przy okazji jego debiutanckiego projektu „Guy and Madeline on a Park Bench”. Hurwitz stworzył cały melodyczny świat na potrzeby „La La Land”. Chazelle zaprosił także do współpracy nominowanych do nagród Tony oraz Emmy broadwayowskich autorów słów do piosenek, Benja Paseka i Justina Paula, często określanych „Rogersem i Hammersteinem XXI wieku”, żeby uzupełnili melodie o piękne słowa.

W ekipie znaleźli się również producent wykonawczy Marius de Vries, który współpracował między z innymi z Bazem Luhrmannem nad „Moulin Rouge” oraz „Romeo i Julią”, a także choreografka Mandy Moore, która rozpropagowała współczesny taniec w programie „So You Think You Can Dance”, a w „La La Land” dostała pierwszą w życiu okazję do pracowania przy numerach do tak dużego projektu kinowego. Hurwitz twierdzi, że wraz z Chazelle’em poszukiwali różnych sposobów na wpisanie nowoczesnego języka kina w opierający się na nostalgii gatunek filmowy. „Chcieliśmy zrealizować musical opowiadający o współczesnych obliczach miłości i marzycielstwa w LA”, wyjaśnia kompozytor. „Musicale są przede wszystkim bardzo odrealnione, a naszym założeniem było wpisanie ich w tkankę rzeczywistości, znalezienie w nich miejsca na ukazanie ludzkiej codzienności”. Dla Moore „La La Land” jest filmem zawieszonym pomiędzy współczesnym pojmowaniem a uniwersalnością emocji i refleksji. „Pokazuje, że mariaż muzyki, ruchu, aktorstwa, śpiewania i opowiadania zajmujących historii może mieć znaczenie kulturowe”.

Zapisz

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3459  razy.