Shut In

 
Osaczona
Gatunek:

Reżyseria: 
Scenariusz: 
Zdjęcia: 
Muzyka: 
Obsada:  , , , , ,


Premiera: 25 Listopad 2016
Rok produkcji: 2016
Kraj: , ,
Dystrybutor: 


 
 

Opis:

Życie dziecięcej psycholog Mary Portman (Naomi Watts) legło w gruzach, gdy w wypadku samochodowym zginął jej mąż, a syn został sparaliżowany. Obecnie, z wymagającym stałej opieki Stevenem (Charlie Heaton), zamieszkuje pusty dom w Nowej Anglii. Kiedy w jej gabinecie pojawia się kolejny mały pacjent – Tom (Jacob Tremblay), kobieta zaczyna traktować go z matczyną czułością i w bliskości dziecka odnajduje upragniony spokój.

Niestety w trakcie burzy śnieżnej, która nawiedza okolicę, chłopiec znika bez śladu… Poszukiwania nie przynoszą skutku, a wszyscy dookoła są przekonani, że Tom nie żyje. Wszyscy poza Mary, która od tragicznej nocy zaczyna doświadczać niepokojących wizji. Szybko okazuje się, że atak przyrody był tylko preludium do koszmaru, który czeka kobietę w opuszczonym domu. Wraz z kolejnymi niepokojonymi i niedającymi się racjonalnie wytłumaczyć wydarzeniami, Mary – krok po kroku – przybliża się do odkrycia straszliwej prawdy.

 
 

Decydując się, aby miejscem akcji filmu był dom Mary, reżyser Farren Blackburn miał bardzo precyzyjną wizję, jak powinien on wyglądać.

„Jedną z rzeczy, jaka zafascynowała mnie w tej historii, jest fakt, że opowiada o czyimś domu” – wspomina Blackburn. „To miejsce, w którym powinieneś czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jednak z biegiem akcji budynek staje się złowieszczy, niebezpieczny i klaustrofobiczny”.

m-004 si 05137rv1

Blackburn wspomina, że być może największym wyzwaniem, z jakim musieli zmierzyć się podczas zdjęć, była niesprzyjająca pogoda panująca w Quebeku. Reżyser podkreśla, że praca w temperaturze 20 stopni poniżej zera  jest dokuczliwa nawet dla najbardziej doświadczonych specjalistów. „Twoje ciało i mózg marzą tylko o tym, aby się wyłączyć” – śmieje się Blackburn.

Aby stworzyć widowisko z jednej strony olśniewające wizualnie, a z drugiej trzymające w napięciu, Blackburn musiał połączyć siły z operatorem Yvesem Bélangerem. „To prawdziwy artysta” – mówi Blackburn, zachwalając francusko-kanadyjskiego operatora, który wcześniej pracował przy takich filmach jak „Witaj w klubie” czy „Brooklyn”. „Aby zbudować odpowiednie napięcie, Bélanger zaczyna miarowymi, szerokokątnymi ujęciami” – tłumaczy Blackburn. „Dalej stopniowo, kiedy świat Mary zaczyna się rozpadać i staje się klaustrofobiczny, zaczynamy manipulować głębią ostrości, dając lekkie złudzenie, że rzeczywistość zaczyna ją przytłaczać”.

Hollywood ma bardzo bogatą tradycję przerażających filmów, których akcja rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni – od klasycznej „Łodzi ratunkowej” Alfreda Hitchcocka po „Lśnienie” Stanleya Kubricka. To historie opierające się na pierwotnym lęku przed uwięzieniem w odizolowanym miejscu, mocno oddziaływujące na wyobraźnię widza.

Jako że praktycznie każda scena „Osaczonej” rozgrywa się w jednym miejscu, dom Mary odgrywa decydującą rolę w budowaniu napięcia.

„Dla Mary samotna opieka nad synem to zajęcie skrajnie izolujące” – mówi scenarzystka Christina Hodon. „A opieka nad dzieckiem w tym konkretnym domu, odseparowanym od świata przez warunki pogodowe i otocznie, to już prawdziwy koszmar. Tym większy, kiedy bohaterka zdaje sobie sprawę, że grozi jej niebezpieczeństwo”. 

m-108 si 01338

Z postępem fabuły miejsce akcji zaczyna żyć własnym życiem, mówi Watts. „Nasz budynek to w dużej mierze pełnoprawny bohater filmu.  Na początku jawi się jako względnie atrakcyjny, uroczy domek, aby po czasie przeistoczyć się w coś zupełnie przeciwnego”.

Tak samo jak miejsce, które Mary nazywa domem, „Osaczona” przesiąknięta jest tajemnicami kryjącymi się niemal za każdym rogiem.  Demaskowanie ich będzie dla widzów bez wątpienia wyśmienitą atrakcją. „Przygotujcie się na niezłą jazdę z kilkoma naprawdę przerażającymi momentami” – zdradza Watts.

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3398  razy.