The Hundred-Foot Journey

 
Podróż na sto stóp
Gatunek:

Reżyseria: 
Obsada:  ,

Nagrody/nominacje:
Premiera: 08 Sierpień 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: USA


 
 

Opis:

Dystyngowana Madame Malory (Helen Mirren) od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców.

Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?

 
 

„Podróż na sto stóp oznacza przełomowy moment w życiu, kiedy człowiek zbiera się na odwagę i porzuca to co bezpieczne i znane. Choć nie pokonuje ogromnych fizycznych dystansów, przeżywa niezwykłą duchową przygodę, która zmienia jego dotychczasowe życie na lepsze”.

Richard C. Morais (autor książki)

 212_THFJ_D043_05160FD.jpg

Hassan Kadam (Manish Dayal) to prosty i skromny kucharz, który uważa gotowanie za jedną z największych życiowych przyjemności. Jego rodzina, z patriarchą Papą (Om Puri) na czele, musiała wyjechać z rodzimych Indii, by poszukać dla siebie lepszego miejsca na świecie. Postanawiają osiąść w położonym na południu Francji urokliwym miasteczku Saint-Antonin-Noble-Val i założyć restaurację z kuchnią indyjską. Gdy Maison Mumbai, bo tak zostaje ten przybytek smakowych rozkoszy nazwany, zyskuje coraz większą popularność wśród miejscowej ludności, nie jest to w smak dystyngowanej Madame Mallory (Helen Mirren). Jej uhonorowana gwiazdką, w prestiżowym Przewodniku Michelina, restauracja Le Saule Pleurer była dotychczas jedyną przystanią dla wszystkich koneserów dobrego smaku. Co więcej, kobieta, która poświęciła restauracji całe swoje życie, nie potrafi sobie wyobrazić, by kuchnia indyjska mogła w jakikolwiek sposób konkurować z elegancją oraz formą klasycznej kuchni francuskiej.

THE HUNDRED-FOOT JOURNEY

Niespodziewane pojawienie się kulinarnego konkurenta na sto stóp (trzydzieści metrów) od Le Saule Pleurer doprowadza Madame Mallory do szewskiej pasji. Między obiema restauracjami wywiązuje się konflikt, który zostaje zażegnany dopiero gdy Madame Mallory uświadamia sobie miłość Hassana do tradycyjnej francuskiej haute cuisine oraz zauważa rosnące uczucie między młodym Hindusem a pracującą w Le Saule Pleurer Marguerite (Charlotte Le Bon). „Podróż na sto stóp” wypełniają smaki całego świata, które rozluźniają języki i przełamują kulturowe bariery, sprawiając, że każdy, kto obejrzy film, będzie natychmiast chciał zaprosić bliskie osoby do restauracji na noc kulinarnych szaleństw. Uznany reżyser Lasse Hallström przedstawia opowieść o starciu dwóch kultur i sposobach myślenia oraz niezwykłej podróży i pasji do gotowania, które zmienią na zawsze życie młodego człowieka.

 

Zwiastun:


 

Warsztaty omawianego filmu

 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1223  razy.