Snowpiercer

 
Gatunek: , ,

Reżyseria: 
Obsada:  , ,


Premiera: 11 Kwiecień 2014
Rok produkcji: 2013
Kraj: Francja, USA, Korea Południowa


 
 

Opis:

Zmiany klimatyczne, które zaszły na Ziemi, spowodowały zamarznięcie całej planety. Ci, którym udało się przeżyć fazę nagłego zlodowacenia, musieli pogodzić się z wieczną tułaczką w wagonach krążącego w kółko pociągu z nieba i piekła rodem. Ludzie z ostatniego wagonu żyją tak, jak niegdyś mieszkańcy slumsów; przestrzeń jest wypełniona dziesiątkami ledwo utrzymujących się przy życiu osób, odczuwających permanentne zimno i głód. Z kolei ci, którzy usadowili się w pierwszym wagonie składu, są uznawani za wybrańców – zamieszkując luksusowe przedziały i nie myśląc o ludziach męczących się niemalże na wyciągnięcie ręki, oddają się bez reszty alkoholowym libacjom i narkotykowym orgiom. Pociągowa rzeczywistość jest pełna wszelkiego rodzaju wypaczeń, a o jakiejkolwiek równości nie ma i nie może być mowy.

Siedemnaście lat po wyruszeniu pociągu w niekończącą się podróż po lodowatej i wyludnionej planecie Curtis, młody przywódca ludzi kotłujących się w ogonie pędzącej maszyny, doprowadza do buntu i zamieszek, których wybuch wisiał już od dawna na przysłowiowym włosku. W celu oswobodzenia mieszkańców ostatniego wagonu, a także zmienienia panującej w pociągu równowagi sił, Curtis i towarzyszący mu pasażerowie wyruszają w pełną bitew i różnego rodzaju niebezpieczeństw podróż, której celem jest dotarcie do lokomotywy. Tam właśnie, na samym przedzie Snowpiercera, rezyduje Wilford, człowiek ustalający reguły gry. Wyprawa głównych bohaterów nie będzie ani łatwa, ani przyjemna, a po drodze napotkają na wiele niespodziewanych okoliczności, które zmienią ich postrzeganie całej swojej misji.

 
 

Geneza filmu

Zima 2005 roku, mały sklepik wypełniony po brzegi powieściami graficznymi wszelakiej maści, położony niedaleko Hongik University. Reżyser Bong Joon-ho, znajdujący się właśnie w okresie przygotowań do filmu gatunkowego o pewnej gigantycznej kreaturze atakującej Seul, bierze do ręki pozycję o brzmiącym z francuska tytule „Transperceneige”. Zafascynowany niespodziewanie wciągającą lekturą, jeszcze w sklepie czyta całość od deski do deski. Wyobraża sobie równocześnie bogactwo filmowych możliwości oferowanych przez tę niezwykłą opowieść – jej niemym bohaterem jest składający się z setek metalowych części pędzący pociąg, który porusza się i wygląda niczym najprawdziwszy wąż i jest wypełniony gwarem podróżujących nim osób. Bong Joon-ho już wtedy wie, że musi zrobić z tego materiału pełnometrażowy film.

W latach 2004-2005 koreański reżyser pracował mozolnie nad filmem „The Host: Potwór”, który niedługo miał mu przynieść międzynarodowe uznanie. Gdy dostał propozycję kolejnego projektu od firmy Moho Film, założonej przez reżysera Park Chan-wooka oraz producenta Lee Tae Huna, nie zastanawiał się długo i zasugerował zakup praw do „Transperceneige”. Latem 2006 roku „The Host: Potwór” wszedł na ekrany kin, w samej tylko Korei Płd. zarabiając 13 milionów dolarów, a na całym świecie prawie 90. Film trafił między innymi do sekcji Director’s Fortnight MFF Cannes, był także pokazywany na prestiżowych festiwalach w Karlovych Varach, Edynburgu, Nowym Jorku i Vancouver, zdobywając również wiele cennych nagród. W tym samym roku podpisany został kontrakt na prawa do „Transperceneige”.

To nie był jednak jeszcze odpowiedni czas na powstanie „Snowpiercera: Arki przyszłości”. Bong Joon-ho wziął następnie udział wraz z Michelem Gondrym i Leosem Caraxem w projekcie „Tôkyô!”, a później nakręcił thriller „Matka”, który był pokazywany na całym świecie, w tym również w ramach sekcji Un Certain Regard MFF Cannes. Wreszcie 15 września 2010 roku pojawiła się pierwsza wersja scenariusza „Snowpiercera: Arki przyszłości”. Po kilku miesiącach wytężonej pracy w grudniu tego samego roku tekst został ukończony, a od stycznia do października 2011 roku trwały prace przygotowawcze. Po drodze, w sierpniu, ustalono, że film zostanie nakręcony w czeskim Barrandov Studio, gdzie w listopadzie przeniosła się część ekipy.

Wszystko szło profesjonalnie i sprawnie. Na początku 2012 roku do projektu dołączyli scenograf Ondrej Nekvasil („Iluzjonista” Neila Burgera), kierownik ds. efektów wizualnych Eric Durst („Spider-Man 2” Sama Raimiego), koordynator scen kaskaderskich Julian Spencer („Wschodnie obietnice” Davida Cronenberga”) oraz kompozytor Marco Beltrami („3:10 to Yumy”). 16 kwietnia rozpoczął się trwający 72 dni okres zdjęciowy „Snowpiercera: Arki przyszłości”. Projekt zakończono kręcić 14 lipca 2012 roku, a Bong Joon-ho rozpoczął trwającą kilka miesięcy post-produkcję. 1 sierpnia 2013 roku w Korei Płd. odbyła się uroczysta premiera filmu.

 

 

Zwiastun:


 
 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 982  razy.