Wołyń
Gatunek: ,

Reżyseria: 
Scenariusz: 
Zdjęcia: 
Muzyka: 
Obsada:  , , , , , , ,


Premiera: 07 Październik 2016
Rok produkcji: 2016
Kraj: 
Dystrybutor: 


 
 

Opis:

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów.

Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

 
 

Musi boleć

Wojciech Smarzowski, twórca tak cenionych i szeroko dyskutowanych filmów jak „Wesele”, „Dom zły” czy „Róża”, uprawia kino „bez znieczulenia”, chwilami bezwzględne wobec swych bohaterów, ale z pewnością podszyte tęsknotą za wartościami moralnymi porządkującymi chaos i przemoc świata, przynajmniej prowizorycznie. Pesymizm twórcy, jego przekonanie o ułomności i ciążeniu ludzkiej natury ku złu, łączą się na ogół harmonijnie ze skłonnością do precyzyjnie opisanego detalu, a kult konkretu z metaforą; groza z bardzo specyficznym poczuciem humoru, precyzja konstrukcji z ostrością i kondensacją przenikliwej społecznej i psychologicznej obserwacji. Smarzowski nie lęka się podejmować tematów omijanych lub traktowanych z różnych względów zdawkowo. Nie inaczej jest i tym razem.

Wolyn-Wojciech-Smarzowski-i-Arkadiusz-Jakubik-fot.-Krzysztof-Wiktor-Film-it

Wojciech Smarzowski i Arkadiusz Jakubik. Fot. Krzysztof Wiktor

Reżyser w pełni zdawał sobie sprawę, że jego film może spotkać się z niechętnymi, wręcz wrogimi reakcjami z różnych stron. Mówił otwarcie, iż wie, że nie jest w stanie zadowolić wszystkich i że doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Przyznawał, że sukces „Róży” zachęcił go do podjęcia tak trudnego tematu jak zbrodnie na Wołyniu.

Wolyn-Arkadiusz-Jakubik-w-roli-Macieja-Skiby-fot.-Krzysztof-Wiktor-Film-it

Arkadiusz Jakubik w roli Macieja Skiby. Fot. Krzysztof Wiktor

Idea nakręcenia filmu o Wołyniu powstała na przełomie 2011 i 2012 roku. Smarzowski uważał, że nie może uniknąć ukazywania przemocy, kręcąc, jak to określał, „film o miłości w nieludzkich czasach”. Najpierw powstała książka Stanisława Srokowskiego „Nienawiść” („Prószyński i spółka”, 2006), która jest zbiorem opowiadań opartych na relacjach świadków tamtych wydarzeń i – według autora – kroniką zagłady „łacińskiego świata”. Na jej podstawie, na wielu etapach współpracując z pisarzem, Smarzowski napisał scenariusz filmu „Wołyń”. Nad oddaniem realiów kresowej tragedii czuwali naukowcy z IPN, przede wszystkim doktor Leon Popek z Lublina. Prócz nich zaangażowano także Ewę Siemaszko, niezależną badaczkę zbrodni popełnionych na wołyńskich Polakach oraz dr. hab. Grzegorza Motykę, historyka. Konsultantką w kwestii gwar kresowych polskich i ukraińskich była Ludmiła Januszewska, doktorantka w Instytucie Slawistyki PAN, Polka urodzona i mieszkająca na stałe na Ukrainie. W sprawach etnograficznych konsultacji udzielała dr Olga Linkiewicz.

 

Zwiastun:


 

Warsztaty omawianego filmu

 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 4237  razy.