Żyć nie umierać
Gatunek: ,

Reżyseria: 
Obsada:  , , ,


Premiera: 28 Sierpień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: Polska


 
 

Opis:

Bartek (Tomasz Kot), niegdyś wzięty aktor, teraz zabawiacz publiczności w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Według lekarza zostały mu zaledwie trzy miesiące życia. Bartek postanawia maksymalnie wykorzystać ten czas, uporządkować swoje sprawy, naprawić błędy życiowe i pogodzić się z ukochaną córką. Wierzy, że nie ma takiej sytuacji, z której nie byłoby jakiegoś wyjścia i – zaskakując najbliższych pogodą ducha i poczuciem humoru – stara się zmienić bieg losu i przekonać Najwyższego Scenarzystę, aby jego historia zakończyła się happy endem.

 
 

Tadeusz Szymków – sylwetka

„Szymek“, Tadeusz Szymków urodził się 30 marca 1958 roku w Namysłowie, zmarł 10 stycznia 2009 we Wrocławiu. Ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu i temu teatrowi był wierny aż do końca. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i mimo że przeważnie były to drugoplanowe role, odznaczały się olbrzymią wyrazistością i charyzmą. Wystarczy wspomnieć kultową postać Jerzyka z „Psów” Pasikowskiego czy Dudzia z „Seszeli” Bogusława Lindy. Za rolę w „Poznaniu 56” Filipa Bajona dostał prywatną nagrodę od Roberta Duvalla, którą nigdy się nie chwalił. Zagrał wiele znakomitych ról teatralnych, a za kreację Westermanna w „Sprawie Dantona“ w reżyserii Jana Klaty został uhonorowany nagrodą na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Udzielał się jako wychowawca młodzieżowego teatru w Jelczu-Laskowicach. „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w jego reżyserii była wydarzeniem.

Tadeusz Szymków

Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy artystycznej. Większość jego kreacji była nacechowana tragizmem, jednakże zawsze podszytym niepowtarzalnym poczuciem humoru i miłością do ludzi i świata. Ale największą rolą, którą zagrał było życie. Miał w sobie coś ze świętego łobuza, którego nie dało się nie kochać. „Szymek” niósł w sobie tragizm. Był wiecznym chłopcem, który skrywał pod uśmiechem jakiś niewytłumaczalny ból i tragiczne przeczucie. W postawnym męskim ciele tkwił nieśmiertelny chłopiec, skrzywdzone dziecko. Umierał szybko, bardzo ciężko, heroicznie.

Przyjaciele i rodzina byli z Nim do końca. Film „Żyć nie umierać” jest poświęcony Tadeuszowi Szymkowowi, powstał z inspiracji jego osobowością, ale – co należy podkreślić – nie jest jego biografią. Każdego roku we Wrocławiu odbywa się Festiwal Aktorstwa Filmowego imienia Tadeusza Szymkowa.

Cezary Harasimowicz

 

Zwiastun:


 

Warsztaty omawianego filmu

 
 
 

Katagoria: hit kinowy
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1944  razy.