Filmy Konkursu Filmów Krótkometrażowych 41. FFG
 

Do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 3 filmy ze Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz 8 produkcji niezależnych.

 

Kiedy ponad dwa lata temu zaczynałem pracę przy Festiwalu, podniesienie rangi Konkursu Młodego Kina było dla mnie priorytetem, dlatego też przeniosłem projekcje konkursowe do głównego obiektu festiwalowego – Teatru Muzycznego. Później przyszła pora na wyodrębnienie Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych, a także na specjalną zniżkę na akredytacje dla studentów szkół filmowych – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. – Mam wrażenie, że w trakcie mojej kadencji Festiwal stał się bardziej przyjazny i otwarty dla studentów szkół artystycznych oraz autorów krótkich form filmowych. Co roku wraz z koordynatorem konkursu, Maciejem Dominiakiem, mamy trudne zadanie w postaci selekcji: oglądamy wszystko i długo dyskutujemy. Mam jednak wrażenie, że w wyniku naszej pracy widownia festiwalowa otrzyma dwa naprawdę mocne i ciekawe konkursy krótkiego kina.

 

Lista zakwalifikowanych filmów:

3xMiłość

reż. Olga Chajdas

Co dla nas znaczy wiadomość o ciąży w różnych momentach życia? Jaki wpływ ma staż naszego związku, jego ciężar i tajemnice na kształt rozmowy na ten temat? Trzy sceny pozornie takie same, w rzeczywistości różni je wszystko.

Dopado

reż. Piotr Więckowski

Jest wieczór. Alex próbuje uśpić swoją trzyletnią córeczkę Emilie, śpiewając jej kołysanki. Emilie odpowiada: „Nie chcę spać, tatusiu. Gdzie jest szklana kula?”.

Żona Aleksa, Flo, mama Emilie, dzwoni z informacją, że wróci późno. Alex zaczyna się niepokoić. Emilie nadal nie chce spać i szuka szklanej kuli…

Fatum

reż. Radosław Pietruczuk

Adam Nowak, młody mieszkaniec polskiej prowincji, wraca w rodzinne strony po męczącym procesie rekrutacyjnym. Nocny pociąg, którym podróżuje, wydaje się prawie pusty, ale Adam nie może narzekać na brak towarzystwa. Już początek podróży przynosi problemy, a w środku nocy Adam poznaje tajemniczego Lucjana. Z pociągu wysiada półprzytomny. Z upływem czasu, pod wpływem nowych bodźców, stopniowo przypomina sobie tragiczne wydarzenia ostatniej nocy.

Fragment

reż. Mirosław Mamczur

Pisarz pracuje nad nową powieścią. Zamknięty w małym światku obskurnej starej kamienicy, wtapia się w życie mieszkańców, w którym każdy dzień wygląda tak samo. Wciąż poszukuje bodźca, twórczego impulsu, który popchnie jego pracę naprzód. Czeka również na ważny list, który być może odmieni jego życie. Zastój i atmosferę wyczekiwania przerywa nagłe pojawienie się kogoś z zewnątrz: na ławce przed kamienicą siedzi młoda dziewczyna, która tak samo jak pisarz wyraźnie na coś czeka...

Hipo

reż. Marek Broszkiewicz

Młoda wolontariuszka Ula przybywa do zabytkowego fortu prowadzić hipoterapię dla niepełnosprawnych dzieci. Na miejscu czeka na nią nieco starsza i bardziej doświadczona Aneta. Dziewczyny połączy ambiwalentna relacja...

Hycel

reż. Daria Woszek

Czarna komedia o człowieku, który porywa psy dla okupu, by potem zwracać je w glorii i chwale wybawiciela. Pewnego dnia porywa owczarka. Okazuje się, że pies jest bezpański.

NDR

reż. Grzegorz Dębowski

Żeby wyłudzić pieniądze z ubezpieczenia, trzeba wypatrzyć jelenia, wykorzystać jego błąd i wystawić się na kolizję. Kamil jest w tym mistrzem, ale pojawia się problem, kiedy wypadek trzeba zainscenizować, bo prosi o to zadłużony brat. Żyjący od imprezy do imprezy Filip nie jest odpowiednią osobą do takiej akcji. Kamil odmawia, ale sytuacja się komplikuje…

Otwarcie

reż. Piotr Adamski

Właścicielka galerii otwiera niezwykłą wystawę. Terminalnie chory artysta chce umrzeć na oczach widzów. Przywieziony ze szpitala w stanie agonii, zostaje wyeksponowany w galerii niczym obiekt. Na wernisaż przybywają goście.

Romantik

reż. Mateusz Rakowicz

Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera ukochaną Zosię w romantyczną podróż. Pragnie się jej oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem, a precyzyjny plan legnie w gruzach.

Tragikomiczna historia o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet kiedy się nam wydaje, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia.

Semper Fidelis

reż. Maciej Gajewski

Czasem robisz coś, po czym nie chcesz patrzeć w lustro. Zwłaszcza w to lustro. Chłopak i dziewczyna wprowadzają się do swojego wymarzonego mieszkania. Za sprawą tajemniczego lustra ich życie wkrótce zamienia się w horror.

Skorupki: film o szczęściu

reż. Michał Turlewicz

Pani Alicja w zimie trzyma wszystkie kwiaty w mieszkaniu, które przypomina afrykańską dżunglę. Uprawy podjadane są przez ślimaki, z którymi pani domu utrzymuje niestabilny rozejm. Pokój u pani Alicji wynajmuje Marcin, z zapałem oddający się konstruowaniu modeli samolotów. Szukając pracy trafia na ciekawą ofertę muzeum kolejnictwa, zdobycie stanowiska staje się jego życiowym celem. Pokój u pani Alicji wynajmuje także Ukrainka Bilka, która niedawno rozstała się z partnerem, ale wciąż jest od niego uzależniona emocjonalnie. Ukojenie może znaleźć tylko w dżungli pani Alicji.

Świetne wieści

reż. Kuba Gryżewski

Historia mężczyzny, który stracił umiejętność uśmiechania się.

Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych to wybór polskich, fabularnych filmów krótkometrażowych, z wyłączeniem etiud i filmów dyplomowych studentów szkół filmowych. Jury Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych przyznaje nagrodę za najlepszy film w wysokości 10 000 zł.

 

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3746  razy.