Filmy Konkursu Młodego Kina 41. FFG
 

Do Konkursu Innego Spojrzenia – 14. W Konkursie Głównym jest jeden debiut i trzy drugie filmy. Dwa filmy z Innego Spojrzenia będą miały w Gdyni swoją polską premierę.

 

Lista zakwalifikowanych filmów

Biuro budowy pomnika

reż. Karolina Breguła

Sześćdziesięciolatka, pracująca na stacji autobusowej jako sprzedawczyni biletów, zaniedbuje obowiązki i życie osobiste bez reszty oddając się nietypowej pasji: zbieraniu zębów. Oderwana od własnego miejsca i pozbawiona korzeni, obsesyjnie angażuje się w tworzenie kolekcji, która z czasem staje się przemyślanym zbiorem obiektów. Reguły archiwizacji wypracowane przez bohaterkę, choć tworzone intuicyjnie, do złudzenia przypominają metody pracy muzealników.

Miejsca, gdzie pracuje bohaterka, to przechodzące – jak ona - transformację tożsamości modernistyczne giganty, opuszczone przez użytkowników, dla których powstały. Dzisiaj pełnią inne funkcje. „Biuro budowy pomnika” to tabliczka na drzwiach pomieszczenia dawnego urzędu, które służy jako magazyn kolekcji.

Ederly

reż. Piotr Dumała

Miasteczko Ederly istnieje poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, żeby mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasteczko osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. W willi uznany jest za zaginionego przed laty syna i brata. Na plebanii początkowo za konserwatora zabytków, później za parobka księdza. A to jeszcze nie koniec.

Kryształowa dziewczyna

reż. Artur Urbański

Bohaterami tego wielowątkowego filmu są młodzi ludzie, przeżywający swoje wczesne miłości. Adrian, Jacuś, Wiesia, Kryształowa dziewczyna, Wasyl.

Adrian kończy studia na wydziale filozofii. Na wykładzie poświęconym miłości zauważa Magdę - młodą zaangażowaną społecznie dziennikarkę, która prowadzi własną audycję w radiu. Zaczynają się spotykać.

Jacuś, współlokator Adriana z akademika, jest nieszczęśliwie zakochany w Wasylu. Nieodwzajemnione uczucie, i odrzucenie, z którym nie umie sobie poradzić, doprowadza Jacusia do psychozy.

Wiesia jest siostrą Adriana. Dziewczyna jest w trakcie przygotowań do ślubu i ze swoim narzeczonym Szymonem poszukuje nowego mieszkania. Podczas wizyty w ich domu Adrian odkrywa, że Szymon ją bije. Dziewczyna absolutnie nie chce się do tego przyznać i wypiera ten fakt.

Zud

reż. Marta Minorowicz

Zud to czas, kiedy bezlitosne siły natury przejmują kontrolę nad ludźmi i zwierzętami. Po niespodziewanym powrocie zimy nomad Batsaikhan zmusza jedenastoletniego syna Sukhbata do pozostawienia szkoły, powrotu na step i trenowania dzikiego konia.

Intensywna relacja, jaka tworzy się pomiędzy dzieckiem, ojcem, koniem i przestrzenią, która ich otacza, pokazuje, jak dalece natura określa i determinuje ludzkie życie oraz jak boleśnie klaustrofobia stepu dotyka tych, którzy decydują się na nim pozostać.

Konkurs Inne Spojrzenie to sekcja konkursowa dla filmów wymykających się granicom konwencjonalnego kina, które za sprawą eksperymentalnej formy i odwagi w doborze tematu skłaniają do dyskusji. Często właśnie takie filmy wyznaczają nowe ścieżki we współczesnym kinie. W ramach Konkursu przyznawana jest nagroda Złoty Pazur i 30 000 zł (18 000 zł dla reżysera, 12 000 zł dla producenta).

 

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1359  razy.