Filmy Konkursu Młodego Kina 41. FFG
 

Do Konkursu Młodego Kina zakwalifikowało się 14 filmów z trzech szkół filmowych.

 

Kiedy ponad dwa lata temu zaczynałem pracę przy Festiwalu, podniesienie rangi Konkursu Młodego Kina było dla mnie priorytetem, dlatego też przeniosłem projekcje konkursowe do głównego obiektu festiwalowego – Teatru Muzycznego. Później przyszła pora na wyodrębnienie Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych, a także na specjalną zniżkę na akredytacje dla studentów szkół filmowych – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. – Mam wrażenie, że w trakcie mojej kadencji Festiwal stał się bardziej przyjazny i otwarty dla studentów szkół artystycznych oraz autorów krótkich form filmowych. Co roku wraz z koordynatorem konkursu, Maciejem Dominiakiem, mamy trudne zadanie w postaci selekcji: oglądamy wszystko i długo dyskutujemy. Mam jednak wrażenie, że w wyniku naszej pracy widownia festiwalowa otrzyma dwa naprawdę mocne i ciekawe konkursy krótkiego kina.

 

Lista zakwalifikowanych filmów

Czarnowidzka

reż. Joanna Satanowska

Dorota jest jasnowidzką. Na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki a wieczorami chodzi na spotkania Anonimowych Jasnowidzów, gdzie próbuje zapanować nad swoim darem. Sprawy komplikują się, gdy na jej drodze staje Szprot - młody, osiedlowy przestępca. Teraz Dorota będzie musiała poradzić sobie zarówno z wizjami przyszłości jak i ze swoimi emocjami.

De Profundis

reż. Eugeniusz Pankov

De profundis clamavi ad te, Domine...
Z głębin otchłani wołałem do Ciebie, Panie...
From the depths I have cried out to you, O Lord…
Psalm 130

Rok 1995, Polska. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Marioli, zwykłej wiejskiej kobiety, która musi się skonfrontować ze śmiercią córeczek. Nie mogąc pogodzić się ze stratą, w desperacji wykopuje dziewczynki z grobu i zaczyna je traktować, jakby były żywe. Zatarcie granic między życiem a śmiercią przyniesie nieodwracalne skutki.

Fly Alone

reż. Klaudia Bielecka

Polskie wybrzeże, końcówka lata. Samotna dziewczyna borykająca się z Zespołem Tourette'a spotyka na plaży chłopaka puszczającego latawiec. Jest zafascynowana kontrolą, jaką ma on nad lotem. Jej samej brakuje kontroli nawet nad własnym ciałem. Tymczasem chłopak, pod którego zachowaniem i obsesjami kryje się Zespół Aspergera, dotąd zawsze „latał sam”. Teraz na jego drodze pojawia się nieznajoma, która burzy istniejący porządek.

Konstruktor

reż. Piotr Dylewski

Wiktor i Ewa wiodą wspólne życie nie zawsze usłane różami. Wiktor wymaga od Ewy nie tylko posłuszeństwa, ale i większej empatii i zrozumienia jego emocji. Manipuluje, próbując wpłynąć na jej osobowość. Ponieważ próby nie przynoszą efektów, decyduje się podjąć działania mające radykalnie zmienić partnerkę…

Lokatorki

reż. Klara Kochańska

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka.
Czasem marzenie może spełnić się jako koszmar.

Niestrudzeni wędrowcy

reż. Kalina Albrudzińska

Konstancja ma czterdzieści lat, więc w sam raz, żeby mieć już męża, dziecko i kochanka z siłowni. Ale nie ma. Ma za to własny biznes, słabość do kebabów i gromadę nieznośnie szczęśliwych koleżanek. W końcu jednak postanawia odmienić swój los i zostać matką. Tak trafia do gabinetu Klaudii w banku nasienia. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że nagle zaczyna układać się jej w miłości.

Pierwsze

reż. Monika Majorek

Pierwsze uczucia i pierwsze rozczarowania w życiu jedenastoletniego Małego, który wraz z ojcem przyjeżdża do dziadka na Ukrainę w czasie letnich wakacji. Film jest historią pierwszej miłości Małego. Poprzez opowieść o jego uczuciu do ukraińskiej Dziewczynki ukazuje związek świata dorosłych ze światem dzieci.

Spotkanie

reż. Ina Hrabarenka

Emerytowany mężczyzna prowadzi samotne życie. Unika ludzi i każdy dzień spędza dokładnie tak samo jak poprzedni. Ale pewnego dnia dochodzi do spotkania, które wszystko zmienia.

Spowiedź

reż. Eliasz Waszczuk

Historia Ukrainki, która próbuje się dostać do szkoły aktorskiej w Polsce. Podczas egzaminu przypomina sobie traumatyczne momenty ze swego życia.

Szczękościsk

reż. Kordian Kądziela

Trzyosobowej grupie artystycznej Szczękościsk marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety, jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do gazetek ofertowych z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującej elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – festiwalu sztuki performance.

Toast

reż. Filip Hillesland

Historia trzydziestolatka, który musi się zmierzyć z niespodziewaną diagnozą – jest bezpłodny. Okoliczności związane z przygotowaniami do ślubu powiększają jego dylemat czy wyjawić prawdę ukochanej.

Zagraj ze mną

reż. Milena Dutkowska

Liza przyjeżdża do swojego kuzyna, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje wracają do dziecinnych zabaw, jakie mieli zwyczaj uprawiać razem. W swoich prowokacjach wydają się niepokonani do czasu, kiedy spotykają Roberta, który jako jedyny nie daje się nabrać. Zaintrygowani jego postawą, zapraszają go do swojego hermetycznego świata.

Złe uczynki

reż. Piotr Domalewski

Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki, zostaje przyłapany na próbie kradzieży portfela jednego z pacjentów. Poszkodowany staruszek postanawia nie zgłaszać kradzieży, ale w zamian prosi Maksa o wykonanie trzech zadań. Te okażą się o wiele trudniejsze niż spodziewa się Maks.

Konkurs Młodego Kina to sekcja prezentująca etiudy fabularne i fabularne filmy dyplomowe studentów polskich szkół filmowych. To właśnie w tym Konkursie mamy wgląd w to, jak polskie kino będzie wyglądać za kilka lat, kiedy młodzi twórcy zaczną realizować kino pełnometrażowe. W Konkursie Młodego Kina jury przyznaje Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu (10 000 zł) oraz nagrodę specjalną (5 000 zł).

 

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 4121  razy.