Urodziny Andrzeja Wajdy na 41. FFG

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się promocja wyjątkowego zestawu płyt pt. „Wajda”, zawierającego 25 filmów reżysera, od „Pokolenia” po „Wałęsę. Człowieka z nadziei”.

 

Jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń Festiwalu będzie przedpremierowy, zamknięty pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Głównym bohaterem filmu jest malarz Władysław Strzemiński – artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka, a jednocześnie intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Główną rolę w filmie zagrał laureat nagród aktorskich na Festiwalu Filmowym w Gdyni – Bogusław Linda.

– Jest dla nas ogromnym zaszczytem, że to właśnie na naszym Festiwalu pan Andrzej Wajda zaprezentuje „Powidoki”, w Polsce po raz pierwszy – mówi Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Sam niecierpliwie czekam na ten film. Na okoliczność jego festiwalowej premiery postanowiłem w tym roku na jeden, czwartkowy wieczór zawiesić pokazy filmów Konkursu Głównego w Teatrze Muzycznym, aby żaden z tytułów nie konkurował z dziełem Mistrza, a widzowie i krytycy mieli okazję zapoznać się z dziełem Jubilata, wyczekiwanym przez nas wszystkich od dawna.

Temat sztuki, a zwłaszcza malarstwa jest nierozerwalnie związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Dlatego też 41. Festiwal Filmowy w Gdyni zaprezentuje wyprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Amulet Films dokument „Wróblewski wg Wajdy” – osobistą wypowiedź reżysera na temat malarstwa jego przyjaciela Andrzeja Wróblewskiego, czasów, w których żył i tworzył, wpływu sztuki Wróblewskiego na osobiste decyzje życiowe i artystyczne Andrzeja Wajdy. Film został zrealizowany w trakcie przygotowywania wystawy malarstwa Andrzeja Wróblewskiego inaugurującej działalność Galerii Europa-Daleki Wschód w Muzeum Manggha w Krakowie.

Podczas Festiwalu odbędzie się także premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, nad którym w ostatnich miesiącach pracowała firma DI Factory. Andrzej Bukowiecki określa „Niewinnych czarodziejów” jako Nową Falę w nostalgicznym polskim wydaniu. „Piękni dwudziestoletni”, oddychając powietrzem politycznej Odwilży, żyją z dnia na dzień. Słuchają zakazanego przedtem jazzu i sami grają tę muzykę (samego Krzysztofa Komedy!). Włóczą się po lokalach rozrywkowych, rozbijają skuterami, podrywają… Ci „niewinni czarodzieje” z kultowego filmu Andrzeja Wajdy rozzłościli władze PRL sposobem bycia dalekim od wzorców z socjalistycznej ideologii.

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni
 

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 849  razy.