Wrocław „na horyzoncie” 41. FFG
 

W sekcji „Na Horyzoncie”, przygotowanej przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, znajdą się trzy wielkie przeboje najważniejszego w kraju wydarzenia, promującego odważne kino artystyczne, szukające nowych form wyrazu, eksperymentujące, nigdy nie pozostawiające widza obojętnym.

 

W programie 41. FFG znalazł się laureat tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty – „Ostatnie dni miasta” Tamera El Saida – wspaniały, impresyjny, mozaikowy portret Kairu przed rewolucją. Pozostałe dwa tytuły to najnowsze dzieła nowohoryzontowych mistrzów – wielowymiarowa alegoria polityczna i jednocześnie subtelna podróż do lat dzieciństwa, pokazywany na festiwalu w Cannes „Cmentarz wspaniałości” wielkiego Apitchatponga Weerasethakula oraz „Śmierć Ludwika XIV” Alberta Serry z wybitną rolą ikony francuskiej Nowej Fali Jeana-Pierre’a Léauda.

Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, podsumowuje: Coroczna współpraca z Nowymi Horyzontami daje mi zawsze wielką radość, bo to na tym festiwalu, najpierw w Cieszynie, a potem we Wrocławiu, poznawałem światowe kino. W tym roku widzowie Festiwalu Filmowego w Gdyni będą mogli na chwilę oderwać się od nowych i klasycznych polskich produkcji, oglądając starannie wybrane filmy, które zachwyciły uczestników T-Mobile Nowe Horyzonty. Te projekcje są każdego roku bardzo uczęszczane i dostarczają zarazem okazji do porównań między kinem polskim a światowym.

Pokaz „Ostatnich dni miasta” odbędzie się we wtorek 20 września o godz. 20.30, „Cmentarza wspaniałości” – 22 września o godz. 21.00, natomiast „Śmierć Ludwika XIV” będzie można obejrzeć w piątek 23 września o 20.00. Wszystkie projekcje sekcji będą odbywać się w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront.

Cmentarz wspaniałości

reż. Apichatpong Weerasethakul

W dawnym budynku szkoły urządzono szpital dla żołnierzy pogrążonych w tajemniczej śpiączce. Jenijira zgłasza się do placówki jako wolontariuszka. Jest szczególnie zainteresowana żołnierzem o imieniu Itt i to jemu poświęca najwięcej uwagi. Wkrótce żołnierz odzyskuje świadomość. Posługując się metaforą, reżyser opowiada o sytuacji politycznej w swoim kraju.

Ostatnie dni miasta

reż. Tamer El Said

Tamer El Said realizował swój pełnometrażowy debiut od 2007 roku, by z dwustu pięćdziesięciu godzin nagrań zbudować dwugodzinny nostalgiczny portret Kairu przed rewolucją, jednocześnie zbuntowanego i hołdującego tradycji.

Śmierć Ludwika XIV

reż. Albert Serra

Film oparty na raportach medycznych i pamiętnikach Saint-Simona zdaje relację z ostatnich dni Króla Słońce, umierającego z powodu gangreny w obecności bezradnych medyków. Dla Serry, czołowego neomodernisty europejskiego kina, kontekst historyczny jest zaledwie pretekstem do opowiedzenia o uniwersalnych aspektach ludzkiego życia. Plus życiowa rola kultowego aktora francuskiej Nowej Fali Jean-Pierre’a Léaud.

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1689  razy.