Rozdano Lwy 41. Festiwalu Filmów w Gdyni
 

24 września 2016 poznaliśmy werdykt Jury 41. Festiwalu Filmów w Gdyni. Złote, Srebrne oraz Platynowe Lwy zostały rozdane. Złote Lwy dla filmu „Ostatnia rodzina”, Srebrne Lwy „Jestem Mordercą”, Platynowe Lwy dla Janusza Majewskiego.

 

Złote Lwy

reż. "Ostatnia rodzina" reżyser Jan P. Matuszyński oraz producenci: Leszek Bodzak oraz Aneta Hickinbotham

Warszawa, rok 1977. Tomek, syn słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego, wprowadza się do własnego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwość i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka, Zofia, wciąż martwi się o syna. Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że wszyscy troje najgorsze kłopoty mają już za sobą. Jednak dziwne, naznaczone fatum wydarzenia dopiero nadchodzą...

Srebrne Lwy

reż. "Jestem Mordercą" reżyser Maciej Pieprzyca, producenci Renata Czarnkowska-Listoś oraz Maria Gołoś

Thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Młody oficer milicji, po niepowodzeniach dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego mordercę kobiet. Zwykły człowiek postawiony w sytuacji, która go przerasta, zmagający się ze swoimi słabościami, ambicjami, ale także z systemem społeczno-politycznym, bliski jest przekroczenia niebezpiecznej granicy.

Nagrodę Specjalną Jury za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych

reż. Czerwony Pająk, reż. Marcin Koszałka

Rok 1967. Na świecie popularność zdobywają Rolling Stonesi, hipisi, wolna miłość i marihuana. W Polsce trwają lata ponurego gomułkowskiego komunizmu. Karol Kremer to zwyczajny nastolatek z tzw. porządnej rodziny: zdał maturę, przygotowuje się do egzaminów na medycynę, właśnie wygrał lokalne mistrzostwa w skokach do wody. Po zawodach idzie z kolegami podziwiać Beczkę Śmierci, w której nieustraszony mistrz motocykla wykonuje mrożące krew w żyłach ewolucje na pionowej ścianie. W trakcie wizyty w wesołym miasteczku Karol przypadkiem znajduje ciało zamordowanego chłopca, a w tłumie dostrzega mężczyznę, który prawdopodobnie jest mordercą. Jednak Karol nie wszczyna alarmu...

Nagroda indywidualna za reżyserię

reż. Tomasz Wasilewski, "Zjednoczone stany miłości"

Jest początek roku 1990. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuje się ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowa rzeczywistość budzi w nich lęk, ale też wyzwala tłumione pragnienia.

Nagroda indywidualna za scenariusz

reż. Maciej Pieprzyca, "Jestem mordercą"

Nagroda indywidualna za debiut reżyserski

reż. Bartosz M. Kowalski, "Plac zabaw"

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów.

Nagroda indywidualna za zdjęcia

reż. Piotr Sobociński Jr, "Wołyń"

Mała wioska w południowo-zachodniej części Wołynia, zamieszkała przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Rok 1939. Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci.

Nagroda indywidualna za muzyką

reż. Motion Trio (Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn), "Szczęście świata"

Niezwykła kamienica na Śląsku tuż przy granicy polsko-niemieckiej i jej mieszkańcy: piękna Róża, Żydówka i zauroczeni nią trzej mężczyźni – Polak, Ślązak i Niemiec. Są jeszcze dwaj bohaterowie drugiego planu: przybyły z Warszawy dziennikarz, bon vivant Sobański, obiekt westchnień Róży i przyjaciel domu Jan. Poznajemy bohaterów latem 1939 roku. Pierwszą część filmu kończy dramatyczna wojenna noc.

Nagroda indywidualna za scenografię

reż. Tomasz Bartczak, Andrzej Kowalczyk, "Szczęście świata"

Nagroda indywidualna za dźwięk

reż. Marcin Kasiński, Kacper Habisiak, "Na granicy"

Ujęte w formułę gatunkową spojrzenie na hermetyczny świat bieszczadzkich pograniczników. Na miejsce, gdzie wyzwaniem są nie tylko przemytnicy szmuglujący przez granicę ludzi, ale przede wszystkim dzika natura, zastawiająca na człowieka kolejne pułapki. Do tej surowej rzeczywistości po rodzinnej tragedii postanawia wrócić Mateusz z dwoma synami. Zabiera ich do odciętej od cywilizacji górskiej bazy, by na nowo ułożyć wzajemne relacje. Niespodziewaną przeszkodą w realizacji tego planu będzie pojawienie się tajemniczego nieznajomego, poranionego i wycieńczonego. Atmosfera gęstnieje z każdą chwilą, a chłopcy staną przed prawdziwą próbą dojrzałości.

Nagroda indywidualna za montaż

reż. Beata Walentowska, "Zjednoczone stany miłości"

Jest początek roku 1990. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuje się ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowa rzeczywistość budzi w nich lęk, ale też wyzwala tłumione pragnienia.

Nagroda indywidualna za charakteryzację

reż. Ewa Drobiec, "Wołyń"

Nagroda indywidualna za kostiumy

reż. Monika Kaleta, "Zjednoczone stany miłości"

Nagroda indywidualna za profesjonalny debiut aktorski

reż. Michalina Łabacz, "Wołyń"

Nagroda indywidualna za drugoplanową rolę kobiecą

reż. Dorota Kolak, "Zjednoczone stany miłości"

Nagroda indywidualna za drugoplanową rolę męską

reż. Łukasz Simlat, "Zjednoczone stany miłości"

Nagroda indywidualna za główną rolą kobiecą

reż. Aleksandra Konieczna, "Ostatnia rodzina"

Nagroda indywidualna za główną rolą męską

reż. Andrzej Seweryn, "Ostatnia rodzina"

Pozostałe nagrody

Konkurs Inne Spojrzenie

  • Wyróżnienie

Zud, reż. Marta Minorowicz

  • Złoty Pazur (Ex Aequo)

Biuro Budowy Pomnika, reż. Karolina Breguła

Ederly, reż. Piotr Dumała

oraz

  • Nagroda Publiczności

Ostatnia rodzina, reż. Jan. P. Matuszyński

  • Platynowe Lwy

Janusz Majewski

  • Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury

Andrzej Wajda, Powidoki

 

 
Źródło: Festiwal Filmowy w Gdyni

 

Katagoria: Festiwal Filmowy Gdynia 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2310  razy.