Powidoki polskim kandydatem do Oscara 2017

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podjęła decyzję, że polskim kandydatem do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny będą „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

 

Polskiego kandydata do najsłynniejszej nagrody filmowej wybrała komisja w składzie: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz. Po raz pierwszy od 10 lat w komisji nie było przedstawiciela ministerstwa kultury.

Akcja filmu rozgrywa się w latach w latach 1948-1952. Jego bohaterem jest malarz Władysław Strzemiński (1893-1952), pionier awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w., teoretyk sztuki, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Strzemińskiego). Główną rolę w „Powidokach” gra Bogusław Linda. Producentem filmu jest Akson Studio.

 

Źródło

 

Akson Studio

Założone w 1992 roku Akson Studio jest jednym z czołowych domów produkcyjnych w Polsce. Przez ponad dwadzieścia lat współpracowaliśmy z takimi wyjątkowymi twórcami jak między innymi Andrzej Wajda, Roman Polański, Jan Komasa, Jerzy Skolimowski. Poza wieloma reklamami, dokumentami, programami rozrywkowymi oraz spektaklami teatru telewizji, wyprodukowaliśmy ponad 40 seriali TV oraz 35 filmów fabularnych, wśród których znajduje się nominowany do Oskara Katyń oraz nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie Tatarak. Akson Studio stworzyło również dwie z największych polskich produkcji ostatnich lat – wielokrotnie nagradzany Wałęsa. Człowiek z Nadziei oraz głośne Miasto 44.

 
 
 

Katagoria: Oscary
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 780  razy.