Kategoria: Nagrody filmowe

Oscary 2017 – nominacje

„La La Land” wyrównał rekord nominacji filmów „Wszystko o Ewie” oraz „Titanic” – 14. Ostatecznie film „Wszystko o Ewie” Josepha Mankiewicza otrzymał tylko 6 Oscarów, a „Titanic” Jamesa Camerona aż 11. Pytanie ile Oscarów przygarnie „La La Land” będzie chyba najważniejszym pytaniem wieczoru oscarowego.

Czytaj więcej

Złote Globy 2017

9 stycznia 2017 roku po raz 74 rozdano Złote Globy. Za najlepszy film dramatyczny uznano „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa, a komediowy/musical „La La Land” Damiena Chazelle’a.

Czytaj więcej

Powidoki polskim kandydatem do Oscara 2017

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podjęła decyzję, że polskim kandydatem do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny będą „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

Czytaj więcej
 

Warsztat filmowy

Produkcja filmu Wołyń

W pewnym momencie pojawił się pomysł, by połowę filmu zrealizował Smarzowski, połowę – reżyser z Ukrainy. Do tego jednak nie doszło.


dwh d19 05708

Enrique Chediak o zdjęciach do filmu Żywioł. Deepwater Horizon

Od samego początku wszyscy wiedzieli, że uda im się stworzyć dobry film tylko wtedy, gdy nakręcą go pośród ludzi i społeczności dotkniętych wydarzeniami z 20 kwietnia 2010 roku.


dwh d42 12682 r cro

Carnahan i Sand o scenariuszu filmu Żywioł. Deepwater Horizon

Wydarzenia na niesławnej platformie wiertniczej były na tyle skomplikowane, że wymagały zrozumienia działania zgromadzonej tam maszynerii oraz przyswojenia technicznego żargonu, którym posługiwali się jej pracownicy.


OstatniaRodzina 05 foto Hubert Komerski

Jan P. Matuszyński o reżyserii filmu Ostatnia rodzina

Robiąc „Ostatnią Rodzinę” wiedzieliśmy, że to nie ma być film o malarzu, o tym, jak powstają jego prace. To ma być gdzieś w tle. Chciałem zobaczyć bardziej, jak to jest żyć wśród tego malarstwa.