35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – debiuty zagraniczne
 

Do tegorocznej, pozakonkursowej sekcji Debiutów zagranicznych, 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film zakwalifikowano 5 filmów.

 

Anioł

reż. Amin Dora

Małe miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Leba żeni się z sympatią z dzieciństwa – Larą. Wszyscy bardzo interesują się ich życiem i współczują, gdy na świat po kolei przychodzą córki. Wreszcie rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi chcą zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Leba i Lara nie zamierzają się poddać. Wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł…

Film był libańskim kandydatem do Oscara, zdobył nagrody m.in. w Pusan i Mannheim-Heidelberg. Prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym w Rzymie, Palm Springs, Goteborgu, Stambule, Seattle i Chicago.

Mustang

reż. Deniz Gamze Ergüven

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu. Kilkaset kilometrów od Stambułu Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.

Film był nominowany do Oscara i Złotego Globu. Deniz Gamze Ergüven przyniósł Europejską Nagrodę Filmową – dla odkrycia roku. Zdobył łącznie niemal 40 nagród (w tym pięć Cezarów oraz statuetkę Goya) i drugie tyle nominacji.

Neonowy byk

reż. Gabriel Mascaro

Iremar wiedzie proste życie opiekuna byków w trupie przygotowującej występy vaquejada – odmianie rodeo popularnej w północno-wschodnim regionie Brazylii. Nie ma stałego adresu – mieszka w wielkiej ciężarówce, którą dzieli z tancerką egzotyczną Galegą, jej bezczelną córką Cacá oraz Zé. Bardziej przypominają rodzinę niż tylko kompanów. Świat dookoła jednak się zmienia i w głowie Iremara pojawiają się nowe, szalone i barwne marzenia.

„Neonowy byk” to druga pełnometrażowa produkcja fabularna w karierze Gabriela Mascaro. Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury. W Toronto przyznano dziełu Specjalne Wyróżnienie. Jury MFF w Rio de Janeiro nagrodziło „Neonowego byka” aż czterema statuetkami.

Syn Szawła

reż. László Nemes

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. Film cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” został nagrodzony Oscarem dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu. Ponadto dramat zdobył ponad 40 innych nagród (w tym Złoty Glob, Nagrodę Jury i FIPRESCI w Cannes, Brązową Żabę na Camerimage oraz Independent Spirit Award i Satellite Award) oraz drugie tyle nominacji (m.in. do Cezara).

Widzę, widzę

reż. Veronika Franz, Severin Fiala

Surrealistyczny horror, psychologiczny thriller czerpiący z psychoanalizy i baśni, kino transgresyjne? Dziesięcioletni bracia bliźniacy, nierozłączni i niemal identyczni Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. By odkryć prawdę, sięgną po drastyczne środki.

Film zdobył niemal 20 statuetek i jeszcze więcej nominacji na międzynarodowych festiwalach, w tym Nagrodę Publiczności na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, a także Grand Prize of European Fantasy Film in Silver w Stiges. Europejską Nagrodę Filmową – Prix Carlo Di Palma - odebrał autor zdjęć Martin Gschlacht. Dzieło reprezentowało Austrię w wyścigu po oscarową nominację.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Organizatorami 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal Młodzi i Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

 

 
Źródło: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM

 

Katagoria: Młodzi i Film 2016
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1719  razy.