Stanley Kubrick w Krakowie

Kraków jest jedynym miastem w tej części Europy, gdzie będzie można obejrzeć pierwszą w świecie wystawę, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka. 

W dniu wernisażu, 4 maja, wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w godz. 15.00 – 18.00. Zapraszamy również na specjalne otwarcie wystawy, wyjątkowo w poniedziałek, 5 maja, w godz. 10.00 – 18.00.

 

Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Metody pracy Kubricka ukazane zostaną przez dokumentację filmów: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, fotografie, kostiumy, rekwizyty.

Wiele z tych archiwalnych materiałów pokazywanych jest po raz pierwszy! Instalacje przestrzenne oddają atmosferę danego filmu za pomocą odpowiedniego oświetlenia, obrazów i dźwięków, a także projekcji fragmentów filmów.

Pośród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się również używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery, dzięki którym jego obrazy przeszły do historii  filmu jako innowacyjne. Ponadto prace fotograficzne autorstwa S. Kubricka dla czasopisma „Look” z pierwszych lat jego kariery,  rekonstrukcje scenografii, modele wraz z towarzyszącą im bogatą oprawą multimedialną dopełniają całości koncepcji wystawy, stworzonej oraz skierowanej zarówno do miłośników i znawców kina, jak również do widzów, pragnących dopiero zapoznać się z twórczością jednej z ikon historii filmu światowego: Stanleya Kubricka.
 
O unikatowości wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie świadczyć będzie również jej innowacyjna koncepcja merytoryczno-aranżacyjna, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostaną przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa. Wystawa dzięki temu zyska własną specyfikę i zarazem niewątpliwie przyciągnie publiczność wymagającą bardziej dynamicznych i interaktywnych form ekspozycyjnych. Będą one powiązane z licznymi projekcjami filmów, mappowaniem ścian fotosami, prezentacją utworów muzycznych, instalacji do tworzenia efektów specjalnych, kostiumów i dekoracji.

 

Stanley Kubrick (1928-1999) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent, jeden z największych twórców światowego kina. Zainteresowania artystyczne zaczął od fotografii, potem realizował filmy dokumentalne. Zadebiutował niskobudżetowym wojennym thrillerem „Strach i pożądanie” (1953), potem, dla potrzeb kryminału „Pocałunek mordercy” (1955), założył własną firmę produkcyjną, dzięki czemu zyskał samodzielność. W pierwszym okresie twórczości zrealizował „Zabójstwo” (1956), a następnie kontrowersyjnie przyjęte „Ścieżki chwały” (1957) – gorzki i pacyfistyczny dramat wojenny. Wynajęty przez Kirka Douglasa wyreżyserował „Spartakusa” (1960, 4 Oscary), ambitną superprodukcję o przywódcy powstania niewolników. Po tym filmie opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Wielkiej Brytanii, korzystając jednak z finansowego wsparcia hollywoodzkich wytwórni. W ten sposób powstała „Lolita” (1962), adaptacja skandalizującej powieści Władimira Nabokova i czarna komedia o zimnej wojnie „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem bombę” (1964). Triumf tego filmu umożliwił Kubrickowi realizację jednego z najbardziej odważnych przedsięwzięć – spektakularnego i filozoficznego zarazem filmu science-fiction „2001: Odyseja kosmiczna” (1968).

Kubrick na planie filmu Barry Lyndon. Wikipedia

Kubrick na planie filmu Barry Lyndon. Wikipedia

Rozgłos uzyskały także kolejne dzieła: brutalna „Mechaniczna pomarańcza” (1971) i zachwycający wizualnie film kostiumowy „Barry Lyndon” (1975). We wszystkich filmach Kubrick odwracał reguły gatunku, kreując własną, autorską wizję człowieka i świata. Tak było w adaptacji horroru Stephena Kinga „Lśnienie” (1980), filmie wojennym „Full Metal Jacket” (1987) i thrillerze erotycznym „Oczy szeroko zamknięte” (1999). Kubrick przymierzał się do realizacji filmu science-fiction „A.I. – sztuczna inteligencja”, a także fresku o wojnach Napoleona (w tytułowej roli obsadzony miał być Jack Nicholson) oraz rozgrywającej się w Polsce opowieści o Holokauście „Aryjskie papiery”.

Okładka książki "Stanley Kubrick. Rozmowy". O książce możesz przeczytaj tutaj

Okładka książki „Stanley Kubrick. Rozmowy”. O książce możesz przeczytaj tutaj

 

Źródło
 
 

Katagoria: Aktualności
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 497  razy.