Amok – ostatni klaps

W 2003 roku autor opisał w książce „Amok” zbrodnię podobną do tej, o jaką później został oskarżony – i skazany za zabójstwo. Reżyserka Kasia Adamik zakończyła zdjęcia do ekranizacji książki.

– Książka jest dla mnie motorem do budowy psychologicznej postaci, ale też elementem obsesji jednego z bohaterów – policjanta, który zajmuje się sprawą Krystiana Bali. Na pierwszym planie rozgrywa się pojedynek dwóch mocnych postaci, które nie potrafią bez siebie funkcjonować – jeden determinuje działania drugiego i odwrotnie – mówi Kasia Adamik.

 

– Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o historii Krystiana Bali nie mogłam w nią uwierzyć. A potem nie potrafiłam już o niej zapomnieć. Z jednej strony jest to prawdziwa opowieść o realnych, żywych ludziach, którzy do dziś mieszkają gdzieś we Wrocławiu. Z drugiej strony to zaskakująca, nasycona pożądaniem i brutalnością przypowieść, skonstruowana jak mistrzowski thriller psychologiczny. Przeplatają się w niej: miłość, zdrada, morderstwo i niepohamowana ambicja, które pchają akcję do przodu, nie pozostawiając żadnych mielizn i słabych punktów. Od samego początku zadajemy sobie pytanie, czy Krystian jest mordercą, czy też stał się ofiarą własnej ambicji i nieszczęśliwego splotu okoliczności – dodaje reżyserka.

Reżyseria: Kasia Adamik („Wataha”, „Boisko bezdomnych”)

Scenariusz: Richard Karpala

Producent: K&K Selekt – Beata Pisula („Dzieci Ireny Sendlerowej”, „1920. Wojna i Miłość”)

Koproducent: Orka, TVN, Kino Świat

Obsada: 

Mateusz Kościukiewicz („11 minut”, „Panie Dulskie”, „W imię… ”, „Bez wstydu”, „Wszystko, co kocham”), 

Łukasz Simlat („Konwój”, „Karbala”, „Moje córki krowy”, „Pani z przedszkola”, „W imię… ”), 

Zofia Wichłacz („Miasto 44”), 

Jan Peszek („Król życia”, „Syberiada polska”, „Pręgi”, „Ubu król”), 

Magdalena Kuta („Historia Roja”, „Pakt”, „Obywatel”, „Lincz”),

Bogdan Koca („Sąsiady”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”, „Dzień kobiet”, „Janosik. Prawdziwa historia”), 

Mirosław Haniszewski („Bodo”, „Fotograf”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „80 milionów”), 

Maria Seweryn („Dzień kobiet”, „Boisko bezdomnych”, „Glina”, „Julia wraca do domu”), 

Iza Kuna („Maria Skłodowska-Curie”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”)

 

Film w kinach w 2017 roku

 

W 2000 roku policja znajduje ciało Dariusza Janiszewskiego, ale jeszcze wtedy nie udaje połączyć się brutalnego zabójstwa z osobą Krystiana Bali. Sytuacja zmienia się, gdy w 2003 roku ukazuje się powieść Bali, w której opisuje on zbrodnię bardzo podobną do tej sprzed trzech lat. W 2005 roku policja ponownie rozpoczyna dochodzenie w sprawie morderstwa Janiszewskiego. W 2007 roku Krystian Bala zostaje skazany na 25 lat więzienia, po tym jak biegli sądowi stwierdzają istnienie podobieństwa pomiędzy historią pisarza a postacią książkowego bohatera – Chrisa.

 

 
Źródło: Kino Świat
 
 

Katagoria: Wieści z planu filmowego
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1800  razy.