Dywizjon 303 – rozpoczęto zdjęcia

10 sierpnia, w miejscowości Drwalew pod Warszawą, padł pierwszy klaps na planie „Dywizjonu 303” – wyczekiwanej produkcji o polskich lotnikach, biorących udział w Bitwie o Anglię.

W rolach głównych filmu, realizowanego na podstawie bestsellerowej książki Arkadego Fiedlera, występują Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Film reżyseruje Wiesław Saniewski. „Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami, walczyli o wolność swojego kraju – zapowiada twórca.

dywizjon-303-1

Reżyser Wiesław Saniewski i Maciej Zakościelny

Plan zdjęciowy „Dywizjonu 303” rozpoczął się sceną zbombardowania szpitala w Zaleszczykach w dzień wybuchu II Wojny Światowej – 1 września 1939 roku. W zdjęciach wzięli udział aktorzy: Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk, odtwórcy ról bohaterskich lotników – Jana Zumbacha i Witolda Urbanowicza. Wizytę na planie w Drwalewie złożyli też konsultanci filmu, synowie Arkadego Fiedlera – Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler.

dywizjon-303-3

Marek Fiedler, Piotr Adamczyk, Arkady Radosław Fiedler

Film „Dywizjon 303” będzie kręcony w Polsce i Wielkiej Brytanii, w pełnej gwiazd, międzynarodowej obsadzie. Budżet „Dywizjonu 303” wyniesie 14 mln zł. Planowane jest, że na 110 minut filmu około 30 minut stanowić będą walki powietrzne, wygenerowane komputerowo. Produkowany przez firmę Film Media S.A. „Dywizjon 303” trafi na ekrany kin w 2017 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

 

 
Źródło: Kino Świat

Zdjęcia: Piotr Fotek

 

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II Wojny Światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski oraz Czech – Josef František.
 
 

Katagoria: Wieści z planu filmowego
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1677  razy.