Benicio del Toro o roli w „Sicario”


Najbardziej skomplikowaną postacią „Sicario” jest Alejandro, który swoją ambiwalentną postawą oraz skłonnością do przemocy potrafi wywołać niepokój w każdym sercu. Niegdyś był pełnym brawury prokuratorem, jednakże jego rodzinę zamordowano i Alejandro zmienił się nie do poznania. Z jednej strony staje się opiekunem stawiającej dopiero pierwsze kroki w tym świecie Kate, a z drugiej nie przestaje być sicario, zabójcą, który przekroczy każdą istniejącą granicę, żeby zemścić się na kartelach, które odebrały mu jego dawne życie.

Sicario Benicio del Toro

Benicio del Toro w filmie Sicario

Scenarzysta Sheridan wyobrażał sobie w trakcie pisania scenariusza, że w Alejandro wcieli się właśnie Benicio Del Toro, charyzmatyczny aktor portorykańskiego pochodzenia, który zdobył Oscara za rolę walczącego z handlarzami narkotyków policjanta z Tijuany w „Traffic” Stevena Soderbergha. Del Toro dostał kolejną nominację za rolę nawróconego byłego więźnia w „21 gramach” Alejandro Gonzaleza Inárritu. W trakcie swojej imponującej kariery stworzył wiele pamiętnych aktorskich kreacji. Sprawdził się nie tylko w efektownym komiksowym uniwersum „Sin City” Roberta Rodrigueza i Franka Millera, ale także jako Che Guevara oraz adwokat z lat 60. XX wieku w zeszłorocznej przebojowej „Wadzie ukrytej” Paula Thomasa Andersona.

Del Toro wyznaje, że rola Alejandro z początku go przerosła, z chęcią podjął się jednak wyzwania ukazania na ekranie tak skomplikowanej postaci stąpającej każdego dnia po cienkiej granicy między dobrem i złem. Aktora zastanawiało najbardziej, czy Alejandro naprawdę nauczył się żyć w zgodzie ze wszystkimi dokonanymi przez siebie haniebnymi czynami, czy też zaakceptował po prostu raz i na zawsze cenę, którą musi za swoje dokonania zapłacić, po czym skazał się świadomie na los społecznego wyrzutka.

„Alejandro był znanym i odnoszącym sukcesy w walce z handlem narkotykami prokuratorem, jednak gdy jego rodzinę zamordowano, zapomniał o prawie i zaczął wymierzać sprawiedliwość na własną rękę”, wyjaśnia Del Toro. „Czy jest złym człowiekiem? Tego nie wiem, ale nie powiedziałbym, że to facet, który świadomie dokonał złych wyborów – zmusiły go do tego okoliczności i inni ludzie. Stał się tym, kim się stał, ponieważ nie miał innego wyjścia, było to poza jego kontrolą. Na dodatek amerykański rząd zatrudnił go jako zabójcę, więc Alejandro zamieszkał na stałe w tym krwawym świecie”, mówi aktor. „Pytanie, czy jest w stanie wrócić do dawnego siebie, czy też nie jest to już możliwe?”

Sicario 1

„Benicio to jeden z tych klasycznie wyszkolonych aktorów, którzy proszą o jak najmniej linijek dialogowych, bowiem chcą grać oczami, gestami i różnego rodzaju niuansami”, dodaje Basil Iwanyk. „W wielu scenach z udziałem Benicio, jego bohater jest cichy i skupiony, ale wiemy, że w jego duszy toczy się nieustanna walka. Benicio budząc swojego bohatera do życia tworzy postać charyzmatyczną, przykuwającą uwagę w każdej sekundzie. To właśnie on stanowi serce i duszę Sicario”, kontynuuje producent.

Co ciekawe, w obecności Kate, Alejandro zdaje się tymczasowo porzucać zakładane maski oraz wizerunek nieprzejednanego twardziela. Tę dwójkę coś do siebie przyciąga, znajdują w sobie pewne ukojenie, choć opowiadana w filmie historia nie pozwala im na zbyt wiele takich chwil. „W pewien dziwny sposób Kate zaczyna zakochiwać się w Alejandro. Z wzajemnością. I Benicio, i Kate świetnie to wygrali na ekranie”, mówi Iwanyk. „Gdy kobieta odkrywa, że ma przed sobą człowieka złamanego, który w stosowaniu przemocy poszukuje odkupienia, zaczyna widzieć w nim osobę, którą Alejandro naprawdę jest. Dzięki Benicio publiczność zobaczy w nim dobrego człowieka, który zszedł na drogę, z której może niestety nigdy nie powrócić”.

 

Fiszka filmu:  Sicario

 
Sicario

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje: ,
Premiera: 25 Wrzesień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: USA


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat aktora
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 769  razy.