Casting do Dawcy pamięci


– „99% sukcesu filmu to casting, który obejmuje również reżysera” – przekonuje Jeff Bridges. – „Phillip dla nas to jak główna wygrana na loterii!”

– „Każdy chce brać udział w takim filmie, trafić na „listę”” – mówi Ralph Winter. – „Ale kto nie chciałby pracować z Harveyem Weinsteinem i legendami takimi, jak Jeff Bridges, Meryl Streep i Phillip Noyce?”

– „Nie moglibyśmy wymarzyć sobie bardziej imponującego zespołu” – stwierdza Weinstein.

– „Fantastyczna książka i równie wspaniałe talenty” – mówi Nikki Silver. – „Dwoje najlepszych aktorów swojego pokolenia! To aż niewiarygodne, że Jeff i Meryl nigdy wcześniej ze sobą nie pracowali. To wszystko układa się w bardzo ekscytujący projekt.”

– „Do obsady filmu dołączyły też i młodsze gwiazdy: Alexander Skarsgård i Katie Holmes, a także świetni debiutanci” – wymienia producentka. – „Brenton Thwaites jest starszy od swojego bohatera, Jonasa, ale posiada wszystkie jego cechy. Olśniewająco piękna Odeya Rush – ekranowa Fiona – to dziewczyna, w której wszyscy natychmiast się zakochają. Jej niewinność i delikatna naiwność doskonale pasują do postaci. Widzowie nie zapomną też Camerona Monaghana, grającego Ashera. To chłopak, którego karierę naprawdę warto śledzić.”

W obsadzie znalazła się jeszcze jedna młoda gwiazda: Taylor Swift. – „Jeden z menadżerów z The Weinstein Company zachwycił się jej występem na żywo” – wspomina Silver. – „Taylor wzbogaciła postać Rosemary, dała jej swoją muzykalność, umiejętność gry na fortepianie i młodzieńczą żywiołowość. Była Rosemary, zanim my to odkryliśmy! A nie była to łatwa postać do wprowadzenia do filmu. W książce dziewczyna żyje poza wspólnotą. Kiedyś miała zostać Odbiorcą, ale jej szkolenie nie powiodło się.”

 

Dawca pamięci

Dawca pamięci

Dawca, którego gra Jeff Bridges, zdaje się mężczyzną bardzo leciwym. To jednak nie wiek odcisnął swoje piętno na jego twarzy i sylwetce. Dawca jest jedyną osobą, która pamięta i czuje. To on przechowuje wyrugowane ze wspólnoty wspomnienia ludzkości. Przy ważnych decyzjach swoją wiedzą wspiera Radę Starszych, ale nikt więcej nie może poznać jego tajemnic.

 

– „Starsi pozbyli się wspomnień i historii, ale zdają sobie sprawę z ich wagi. Nie chcą powtarzać błędów przeszłości” – opisuje sytuację Bridges. – „Brzemię pamięci postanowiono zrzucić na jednego człowieka: Dawcę.”

Historię poznajemy z punktu widzenia Jonasa, wyjątkowego chłopca – nad wiek dojrzałego, spostrzegawczego i miłosiernego. Rada Starszych powierza mu najbardziej zaszczytne zadanie – ma zostać następcą Dawcy. – „Ja mam przekazać Jonasowi wiedzę i wspomnienia, które w sobie noszę” – dopowiada Bridges. – „Muszę podzielić się z nim treścią książek z mojego domu.”

Z czasem Jonas zaczyna postrzegać Dawcę nie tylko jako mentora, ale również przyjaciela, może nawet dziadka. W czasie szkolenia poznaje emocje, zaczyna widzieć świat w kolorze (wcześniej było to niemożliwe). Uczy się radości, ale też i też bolesnych wspomnień. Dowiaduje się czym jest strata, śmierć i wojna.

– „To w gruncie rzeczy bardzo klasyczna opowieść o dorastaniu. Dotyka emocji, które wszyscy przeżywamy: miłości, bólu, zdrady i naturalnego pragnienia życia oraz przygody” – komentuje Brenton. – „Jako dzieciak bardzo chciałem podróżować i doświadczać różnych rzeczy. Myślę, że Jonas przeżywa dokładnie to samo.”

– „Brenton to niezwykle utalentowany młody aktor” – podkreśla Bridges. – „Jestem przekonany, że jeszcze wiele razy o nim usłyszymy.”

Jonas nie jest jednak pierwszym uczniem Dawcy. Przed laty trening rozpoczęła Rosemary, w którą wcieliła się Taylor Swift. „To dla mnie zaszczyt, że powierzono mi tę rolę. Czytając scenariusz, oczami wyobraźni widziałam Jeffa Bridgesa i Meryl Streep. To naprawdę ekscytujące.” – mówi piosenkarka i aktorka.

„Jeden z producentów był na moim koncercie i zobaczył jak gram na pianinie i śpiewam pełną emocji piosenkę” – kontynuuje artystka. – „Rosemary rzadko widzimy na ekranie, a jednak jest obecna w całej historii. Dla mnie to fascynująca bohaterka. Przypomina mi współczesnych artystów. Wielu z nich to osoby niezwykle kruche i wrażliwe. W tym tkwi sekret ich sukcesu. Ta delikatność jednak może też być przyczyną ich upadku. Tak właśnie dzieje się w przypadku Rosemary. Spadło na nią więcej, niż mogła udźwignąć. W dzisiejszym świecie do takich sytuacji dochodzi nieustannie.”

– „Aktorstwo jest dla mnie czymś nowym” – dodaje Swift, pytana o swoje przejście z estrady na ekran. – „Na planie każdemu powtarzałam: „Bardzo cenię sobie konstruktywną krytykę. Czy chcesz mi coś powiedzieć? Czy jest coś, nad czym powinnam popracować? Chcę się uczyć!”. Pod okiem Phillipa grało mi się cudownie. Noyce znakomicie kieruje aktorem, ale jednocześnie daje dużo swobody. Pozwala na szukanie własnych inspiracji. Jeff natomiast nie mógłby być bardziej zaangażowany, uprzejmy i przyjacielski. Pracować z kimś takim przy pierwszej ważnej roli filmowej to nieziemskie przeżycie!”

 

Dawca pamięci

Katie Holmes oraz Alexander Skarsgård

Świat „Dawcy” uporządkowany jest inaczej niż nasz. Są w nim jednak rodziny, a właściwie… „jednostki rodzinne”.

W ojca Jonasa i Lily (Emma Tremblay) wciela się Alexander Skarsgård. We wspólnocie odpowiedzialny jest za fizyczną i emocjonalną opiekę nad nowonarodzonymi dziećmi. Do jego obowiązków należy również eliminacja jednostek zbędnych, bezwartościowych lub niebezpiecznych dla społeczności.

Jako dziecko urodzony w Szwecji Skarsgård nie czytał „Dawcy”. Zawsze jednak był wielkim fanem antyutopii i science-fiction pokroju „Roku 1984” George’a Orwella czy „Nowego wspaniałego świata” Aldousa Huxleya. – „Scenariusz „Dawcy Pamięci” w bardzo ciekawy sposób spogląda na taki świat” – stwierdza aktor. – „Na pierwszy rzut oka społeczeństwo to wydaje się idealne. Wolne jest od bólu, cierpienia i krytyki. Ale czy życie ojca, który nie miłości i śmierci, nawet tych pojęć, nie jest płytkie?”

– „Moi rodzice uczyli mnie, żebym kwestionował wszystko, każdy autorytet” – dodaje Skarsgård. – „„Jestem człowiekiem, popełniam błędy” – to słowa, które ojciec często mi powtarzał. Tym ciekawsze aktorsko wydało mi się zagranie ojca Jonasa, mężczyzny, który nie jest naiwny, ale nie zdaje sobie sprawy z istnienia czegoś lepszego.”

Matkę Jonasa i Lily gra Katie Holmes. Kobieta sprawuje prominentną funkcję w Ministerstwie Sprawiedliwości. Musi ściśle przestrzegać prawa wspólnoty. – „Jej stanowisko łączy się z siłą. Jest jednak także matką… Z Phillipem skoncentrowaliśmy na interpretacji i zderzeniu tych dwóch sprzeczności” – komentuje aktorka. – „Moja bohaterka obserwuje swojego syna. Widzi, że przeżywa on doświadczenia, które są jej całkowicie obce, które wymykają się spod jej kontroli, których nie rozumie. Widzi, że Jonas dojrzewa i oddala się od niej. Musi go puścić, co dla żadnego rodzica nie jest łatwe.”

 

Fiszka filmu:  Dawca pamięci

The Giver
 
Dawca pamięci

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , ,

Gatunek:

Premiera: 22 Sierpień 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: USA


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat aktora
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 904  razy.