Tom Payne o Medicusie


Kręcenie na pustyni

Pustynia jest sama w sobie legendarną lokacją – za każdym razem gdy tam trafiasz, czujesz się tak, jakbyś przebywał na jakimś planie filmowym, ponieważ pustynie ogląda się jedynie w filmach lub ładnie ilustrowanych książkach. To bardzo ułatwia pracę. Żartowaliśmy sobie z Emile’em, który gra Tuveha, że ciężko w takim miejscu nie wyobrażać sobie siebie w kostiumach, bo cały czas czujemy się tak, jakbyśmy kręcili film. Pustynne diuny ciągną się kilometrami, co świetnie wygląda na ekranie i musiało się znaleźć w naszym filmie. Widz z miejsca wczuwa się w klimat tej opowieści.

 

Rob - Tom Payne

Rob – Tom Payne

Ranne podróże na plan

Każdego ranka zawożono mnie z hotelu położonego na skraju diun, czyli ruchomych wydm, do naszej bazy wypadowej. Tam następowała charakteryzacja, nakładałem na siebie kostiumy i wsiadałem w przystosowany do pustynnej jazdy samochodzik, który mnie zawoził dopiero na plan. Kilka dni temu naszła mnie refleksja, że niektórzy ludzie płacą za takie atrakcje spore pieniądze, a my na tym zarabiamy i przy okazji przeżywamy ekscytującą przygodę.

 

Scenariusz

Podobała mi się zawarta w nim ekscytująca przygoda, uważam również, że to bardzo odważna opowieść, która świetnie łączy epicki wydźwięk oraz wartościowe przesłanie. Mój bohater, Rob, wyrusza w XI wieku z Anglii do Persji, co w ówczesnych czasach było niewyobrażalną wyprawą. Podoba mi się ta postać, bo chłopak jest ambitny i cały czas chce się dowiadywać nowych rzeczy, nie przyjmuje odmownych odpowiedzi. Moim zadaniem jako aktora jest sprawienie, by widz uwierzył w moją postać i wyruszył z nią w tę niezwykłą podróż. Mam nadzieję, że to mi się udało.

 

Rob Cole

Rob został osierocony w bardzo młodym wieku. Widzimy scenę, w której giną jego rodzice, a on sam zostaje przygarnięty przez balwierza, czyli znachora. Między nimi wywiązuje się ojcowsko-synowska relacja. Wydaje mi się jednak, że to właśnie brak domu i korzeni powoduje, że jest w stanie wyruszyć w tę podróż. W trakcie swojej podróży spotyka wielu ludzi i uczy się nowych rzeczy, które pomagają mu stać się człowiekiem, którym zawsze chciał być.

 

Bycie medykiem w Średniowieczu

Film wyraźnie pokazuje, że medycyna w Anglii była na zupełnie innym poziomie niż ta w Persji, gdzie wszystko było o wiele bardziej zaawansowane, mieli lepsze narzędzia i całkowicie inaczej podchodzili do swoich powinności. W Anglii leczyło się to, co było widoczne, da się to zauważyć we wszystkich operacjach, które przeprowadzamy wraz ze Stellanem, podczas gdy Persja była w pewnym sensie krajem mistycznym. Widzowie będą ciekawi tego, co znajduje się na drugim krańcu świata. Wspaniale jest przenieść się w czasie i przekonać się, jak różnił się wschód od zachodu.

 

O scenach operacji

Były niesamowicie realistyczne! Operowana noga wyglądała bardzo realistycznie – miała w środku kość, puścili przez nią krew, a ja ją zszywałem, taka też była w dotyku! Dzisiaj lekarz klepie cię po plecach i mówi, że będzie dobrze, a wtedy było tak, że ciach, następny, ciach, następny, ciach, następny! Na planie często dochodziło do tego, że część ekipy nie chciała brać udziału w scenach operacji, ale Philipp sprawił, że na ekranie sceny te nie tylko nie wyglądają obrzydliwie, ale również w pewien sposób pokazują piękno ludzkiego ciała.

 

 

Rob i Rebecca

Rob - Tom Payne oraz Rebecca - Emma Rigby

Rob – Tom Payne oraz Rebecca – Emma Rigby

Rob poznaje Rebekę w karawanie zmierzającej w kierunku Isfahanu. Nigdy wcześniej nie spotkał kogoś takiego jak ona. Dziewczyna czyta książki, nosi ubrania, których nie widział na żadnej innej kobiecie, posiada w sobie także jakąś tajemnicę. Ciągnie go do niej, ale muszą się rozstać zanim jeszcze tak naprawdę się dobrze poznali. Doskonale się rozumieją i chcieliby więcej o sobie wiedzieć, ich relacja jest oparta na szczerości – taka bardzo prosta historia miłosna, która nie trwa jednak zbyt długo, jednak została ładnie wpisana w całą fabułę.

 

Przesłanie filmu

Uważam, że główne przesłanie polega na tym, by nigdy nie być usatysfakcjonowanym i zawsze poszukiwać własnej prawdy. Takie coś do mnie przemawia. Rob nieustannie próbuje doświadczać czegoś nowego, lepiej coś zrozumieć. Nigdy nie przyjmie do wiadomości, że czegoś nie da się zrobić. Właśnie dlatego nie potrafi się pogodzić z kościołem, w którym wszystko trzeba po prostu zaakceptować. Rob przyjmuje każdą religię, ale nie pozwoli, by któraś go ograniczała.

 

Philipp Stolzl

Pracowaliśmy razem przez cały czas nad moją rolą. Był cudowny. Jest otwarty na współpracę i zawsze chętny do pomocy. Słucha sugestii innych, ponieważ chce nakręcić możliwie jak najlepszy film. Znajdowałem się na planie każdego dnia, więc czułem na sobie większą odpowiedzialność niż zazwyczaj, ale współpraca z Philippem była czystą przyjemnością.

 

Co film oferuje widzom?

Myślę, że widzowie powinni oczekiwać ciekawego kina przygodowego i otworzyć się na wszystko, co film ma do zaoferowania – a jest tego bardzo dużo. To opowieść o chłopaku, który wyrusza na wielką przygodę, a wszystko, co napotyka na swojej drodze, zmienia jego postrzeganie świata. Powiedziałem kiedyś, że uważam, że „Medicus” powinien być wyświetlany w telewizji na każde święta, bo to zdecydowanie opowieść dla całej rodziny!

 

Fiszka filmu:  Medicus

The Physician
 

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: , ,

Premiera: 25 Kwiecień 2014
Rok produkcji: 2013
Kraj: Niemcy


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat aktora
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 935  razy.