Tomasz Kot o Żyć nie umierać


Tomasz Kot o:

 

– o swoim bohaterze, Bartoszu Kolano

 Bartosz ma 45 lat, jest aktorem, człowiekiem żywiołowym, obdarzonym bardzo dużą wyobraźnią, która czasami przekracza realną ocenę rzeczywistości. Przez swój wybuchowy charakter Bartosz stracił kilka prac, w których się realizował. Teraz musi chałturzyć, łapie różne zajęcia dodatkowe, jest m.in. tzw. rozgrzewaczem publiczności przed telewizyjnymi widowiskami, przebrany za klauna jeździ po przedszkolach, prowadzi zajęcia teatralne w liceum.

NET-8 foto Jacek Piotrowski

Po prostu ciągle zasuwa, do momentu, kiedy całkiem przypadkowo (musi zrobić badania okresowe do pracy, z czym zwlekał prawie rok) dowiaduje się, że ma coś na płucach i choroba okazuje się śmiertelna, a facetowi zostaje kilka miesięcy życia. Bartosz rozpoczyna desperacką walkę o odwrócenie czasu, odwrócenie rzeczywistości i wszystkich kiepskich zdarzeń, do których się przyczynił. Chce zostawić po sobie dobre wrażenie. Lata z wódką w tle spowodowały, że zarówno eks-małżonka, jak i dorosła córka nie chcą go widzieć. Jeśli spojrzeć na życie Bartka przez pryzmat relacji z bliskimi, ma on naprawdę sporo do zrobienia.

 

– o podkręcaniu tempa na karuzeli życia

Nigdy nie wiadomo, kiedy skończy się nasza przygoda z życiem, więc teoretycznie każdy dzień powinniśmy traktować jak gdyby był ostatnim, przeżywać go w sposób świadomy. W pewnym sensie – choć to bardzo ryzykowne stwierdzenie – nasz bohater został uprzywilejowany, jest bardziej niż inni świadomy upływającego czasu.

NET-4 foto Jacek Piotrowski

Bartosz nie załamuje się, ale próbuje za wszelką cenę uczynić każdy dzień satysfakcjonującym, codziennie podkręca tempo na karuzeli życia. W jego przypadku ta afirmacja życia rośnie, chce naprawić stracony czas, stracone relacje, naprawić choć kawałek świata.

 

– o Tadeuszu Szymkowie

Nasza historia jest jedynie inspirowana życiem Tadeusza Szymkowa. Jego przyjaciel, Cezary Harasimowicz, napisał piękny tekst. Choć prywatnie nie poznałem Pana Tadeusza, wiem, że był niezwykle barwną postacią, człowiekiem błyskotliwym, bardzo inteligentnym, dowcipnym, mocną jednostką. Po jego śmierci na każdym planie, w każdej garderobie, opowiadano o jego wyczynach.

 

– o przemianach na potrzeby roli

Te zmiany są dla mnie bardzo kręcące. Zaobserwowałem to przy Klossie, gdzie akurat miałem okazję zostać blondynem i dopóki się nie odezwałem, nikt mnie nie poznawał. Zmiany wizerunku u zwykłego faceta to nie jest częste zjawisko. Ja mam na nie immunitet zawodowy – wytłumaczenie, że przygotowuję się do kolejnej roli. Plus jest jeszcze taki, że żona ma męża, który nieustannie się zmienia, a dziecko ma atrakcję. Po „Bogach” twierdzono, że ta rola przyklei się do mnie na długie lata, tym bardziej ucieszyłem się z propozycji zagrania w „Żyć nie umierać”, gdzie mogłem zgolić włosy.

 

– o współpracy z Januszem Chabiorem

Bardzo się cieszę, że miałam okazję pracować z Jasiem, człowiekiem, którego poznałem 20 lat temu w Legnicy. Kiedy byłem jeszcze w liceum, zamarzyłem o zostaniu aktorem, wstąpiłem do klubu teatralnego prowadzonego właśnie przez Janusza Chabiora. On był zjawiskiem, które nagle zaistniało na legnickiej scenie, nie był wtedy zawodowym aktorem, nie ukończył żadnej szkoły.

NET-3 foto Jacek Piotrowski

Teraz obaj mieszkamy w Warszawie, dopadły nas wspomnienia, które dały nam rodzaj fantastycznej satysfakcji. W filmie jesteśmy równie blisko. Janusz czyli filmowy Żuk zawodowo zajmuje się pomaganiem ludziom, naprawianiem świata; gra terapeutę prowadzącego grupę wsparcia, do której dołącza mój bohater. Z Bartoszem łączy go szczególnie osobista relacja. Żuk ma bardzo duży wpływ na niego i decyzje, które podejmuje, zwłaszcza na tym pierwszym etapie, kiedy dowiaduje się o chorobie. Pojawia się zawsze, gdy przyjaciel go potrzebuje, gotowy, by podrzucić garść dobrych rad, takich sterowników, które pchają akcję do przodu.

  

Fiszka filmu:  Żyć nie umierać

 
Żyć nie umierać

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,

Premiera: 28 Sierpień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: Polska


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat aktora
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 682  razy.