Muzyka Morricone do Nienawistnej ósemki


Muzykę do filmu skomponował Ennio Morricone, który powrócił do westernu po 40 latach. Był autorem muzyki do spaghetti-westernów Sergio Leone i innych klasyków gatunku w odmianie włoskiej.

 

Początkowo słynny kompozytor odmawiał współpracy z Tarantino, ponieważ nie spodobało mu się wykorzystanie jego dawnej muzyki w „Django”. Nie widzę w używaniu przez niego muzyki żadnej spójności. A co do „Django”, to film nie dla mnie – zbyt dużo tam krwi. Na pewno ostatnie, o czym myślę, to komponowanie muzyki do western – deklarował Morricone jeszcze w czerwcu 2015 roku. W końcu jednak doszło do porozumienia. Pomogła pielgrzymka reżysera do apartamentu kompozytora w Rzymie. Przekonał mistrza po godzinnej rozmowie. Mój szacunek dla Tarantino bardzo wzrósł – przyznawał Włoch. – Relacje między kompozytorem a reżyserem polegają na cierpliwości i wielkim zaufaniu. Tak naprawdę kompozycja nabiera charakteru dopiero w studiu, gdy zagrają wszystkie instrumenty. Przedtem to wielka niewiadoma. Dlatego reżyser musi wierzyć w kompozytora. Morricone uprzedził tylko, że nie będzie gwizdania (znaku firmowego jego dawnych westernowych tematów), a Tarantino wyraził zgodę.

Tak Morricone mówił o swych perypetiach z Tarantino w wywiadzie udzielonym Neilowi McCormickowi: Jeśli Quentin chciałby, żebym napisał coś, co byłoby podobne do tego, co zrobiłem dla Leone, powiedziałbym nie, bo nie lubię się powtarzać. Zostalibyśmy ostro skrytykowani za taki powrót do przeszłości. Usłyszycie tu jednak coś, czego jeszcze nie było w westernie. Skomponowałem, jak sądzę, niezwykły temat. Użyliśmy dwóch obojów grających jednocześnie, tworząc mocne brzmienie. Jest tu zupełnie inna atmosfera niż u Leone. To brzmienie Tarantino. Słynny kompozytor nie lubi, gdy wiąże się go ze spaghetti- westernem. Twierdzi, że napisał muzykę tylko do trzydziestu takich filmów, a cała jego filmografia liczy przecież setki tytułów. „Spaghetti” zaś to po prostu coś do jedzenia.

THE HATEFUL EIGHT

Jennifer Jason Leigh w Nienawistnej ósemce

Ostatecznie na płycie zawierającej soundtrack z filmu, oprócz fragmentów dialogu i muzyki Morricone, znajdą się piosenki: „Apple Blossom” w wykonaniu White Stripes, „Now You’re All Alone” Davida Hessa i „There Won’t Be Many Coming Home” Roya Orbisona.

Mam nadzieję, że będzie to mój najlepszy film. A jeśli tak się nie stanie, to przynajmniej jeden z czterech najlepszych – mówił reżyser magazynowi „GQ”. Jego przekorna, wręcz przewrotna miłość do niezbyt popularnego ostatnimi czasy gatunku, być może będzie kontynuowana – niedawno reżyser ogłosił chęć zrealizowania serialu według westernowej powieści Elmore’a Leonarda „Forty Lashes Less One” (1972). Prawa do jej ekranizacji nabył dawno temu.

 

Fiszka filmu:  Nienawistna ósemka

The Hateful Eight
 
Nienawistna ósemka

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , , , ,

Gatunek:
Nagrody/nominacje: , ,
Premiera: 15 Styczeń 2016
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat kompozytora
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1334  razy.