Operator o Grze Endera


Do roli autora zdjęć zatrudniono legendarnego Dona McAlpine’a, z którym Hood pracował już przy „X-Men Genezie: Wolverine”. „Świetnie się rozumieli, więc chcieliśmy przenieść tę więź na plan Gry Endera. Porozumiewali się w zasadzie bez słów, a potem Don wyjaśniał założenia swojej ekipie”, dodaje McDonough.

Reżyser uważa McAlpine’a za swojego mentora w kontekście zdjęć filmowych. „Jest pełen ciepła i entuzjazmu, to również prawdziwy wirtuoz oświetlenia planów. Wszystko, co widać w filmie, było zintegrowane z komputerem, tak żebyśmy mogli w każdej chwili modyfikować atmosferę ujęcia, ale cały plan był normalnie oświetlony – w samych tylko przestrzeniach Szkoły Bojowej mieliśmy ok. 4.500 indywidualnych źródeł światła”.

McAlpine po raz pierwszy użył tak skomplikowanego systemu oświetlenia LED. Jest ekipa musiała zaprojektować tysiące różnych schematów oświetleniowych, dzięki którym można było modyfikować z poziomu komputera natężenie oraz jakość światła w każdej scenie. „Nie chcieliśmy wirtualnego światła – aktorzy byli oświetlani fizycznie na planach. Miało to swoje ograniczenia, ale w większości otwierało praktycznie nieskończone możliwości”.

„Gra Endera” to dopiero drugi film, który McAlpine nakręcił na kamerach cyfrowych. „Celuloid uwypukla różnice między kolorami o wiele bardziej niż ludzkie oko”, mówi McAlpine. „Technologia cyfrowa sprawdza się lepiej w odwzorowywaniu kolorów, dając możliwość mieszania ich ze światłem, co w naturze odbywa się nieustannie”. Hood nadmienia natomiast, że choć McAlpine pracował z relatywnie nową w swoim przypadku technologią, jego lata doświadczeń na planach filmowych były nie do przecenienia. „To niesamowite jak szybki i wydajny był każdego dnia. To chodząca jakość. Obrazy zapisane na jego kamerach osiągają ideał. Osiągnął naprawdę coś fantastycznego”, mówi reżyser.

 

Fiszka filmu:  Gra Endera

Ender's Game
 

Reżyseria: 
Gavin Hood
Asa Butterfield i inni

Gatunek:

Premiera: 31 Październik 2013
Rok produkcji: 2013
Kraj: USA


Wersja video

Lektor: tak
Dubbing: tak
Napisy: nie
Nośnik: Blu-ray, DVD (1)

 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat operatora filmowego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 386  razy.