Polskie wysięgniki kamerowe na planie Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie mocy


Wysięgniki teleskopowe skonstruowane i wyprodukowane w Opolu brały udział w zdjęciach do najnowszej części Gwiezdnych wojen.

 

Jak mówi konstruktor Maciej Ryśniak: – Reżyser J.J. Abrams potrzebował zdjęć ujęć z góry, które są możliwe do realizacji jedynie przy pomocy tzw. wysięgników kamerowych (w języku fachowych zwanych „kranami”). Nasze urządzenia nie tylko pozwalają na ujęcia z góry, ale również na zmianę odległości pracy kamery za sprawą wysuwających się teleskopowo sekcji wysięgnika. Umożliwia to swobodną pracę i zamysł operatorski, a widzom ciekawą perspektywę obrazu i ujęcia.

25 star wars

J.J. Abrams na planie filmowym. W tle wysięgnik kamerowy firmy MovieBird

 

Urządzenia z Opola pracują na planach filmowych całego świata od Hollywood przez Bollywood po Chiny czy Australię. Oprócz filmu „Przebudzenie mocy” z serii Gwiezdne Wojny, wysięgniki MovieBird używane były przy produkcji największych hitów ostatnich lat. Matrix, Harry Potter, Batman Begin, Terminator 4, Iron Man, Mission Impossible 4 – to tylko wybrane przykłady.

 

Wysięgniki kamerowe MovieBird na planie filmu Zmierzch tytanów

Wysięgniki kamerowe MovieBird na planie filmu Mission Impossible 4

Wysięgniki kamerowe MovieBird na planie filmu Django

 

Przygoda i pomysł budowy teleskopowych wysięgników dla branży filmowej zaczęła się jeszcze w połowie lat 80-tych. Piotr Adamiec, szef firmy MovieBird, wraz z przyjaciółmi wybudował pierwszy wysięgnik w Londynie dla firmy Technovision. Od tego czasu zaczęła się praca i kariera tych urządzeń, które pracowały przy produkcji największych koncertów rockowych, teledysków, reklam oraz wysokobudżetowych  filmów. Obecnie firma MovieBird mieści się w Opolu, skąd wysyła swoje produkty do najdalszych zakątków świata.

Obraz 662

Wysięgniki kamerowe MovieBird w amfiteatrze w rodzimym Opolu

 

MovieBird Inernational sp. z o.o., z siedzibą w Opolu, jest jednym z największych na świecie producentów zaawansowanych technologicznie tzw. wysięgników kamerowych. Są to teleskopowe urządzenia (na końcu których montowane są kamery telewizyjne) wykorzystywane przy produkcji filmów i realizacji programów telewizyjnych.

MovieBird dostarcza swoje urządzenia do największych światowych studiów telewizyjnych, a także wyposaża najbardziej znane plany filmowe w Hollywood.

Wysięgniki kamerowe z Opola pracowały między innymi przy takich produkcjach filmowych jak: Matrix, Harry Potter, Batman Begin, Terminator 4, Iron Man, Mission Impossible 4 czy Spectre oraz Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy.

 

Materiał przygotowany przy współpracy z MovieBird
 

Fiszka filmu:  Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
 
Gwiezdne wojny Przebudzenie mocy

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje:
Premiera: 18 Grudzień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: ,


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat operatora filmowego
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 3970  razy.