Wyścig kwadryg w filmie Ben-Hur


Słynną z poprzednich wersji dramatyczną scenę wyścigu kwadryg kręcono przez 32 dni w rzymskich studiach Cinecittá. Huston i Kebbell przez dwanaście tygodni uczyli się powożenia. Obaj są dobrymi jeźdźcami, ale zapanowanie nad czterokonnym zaprzęgiem to coś zupełnie innego.

Wychowałem się z końmi – mówił Huston. – Ale zapanowanie nad czterema niezwykle silnymi zwierzętami to nowe doświadczenie, dające niesamowite ilości adrenaliny.

Reżyser potwierdzał te wrażenia: – To był ekstremalny sport w tamtych czasach. Na planie miałem okazję pokierować zaprzęgiem. Szczerze mówiąc, to raczej przerażające doświadczenie. Czujesz, że nie uchroni cię żadna poduszka powietrzna, nie uchroni cię nic. Musisz perfekcyjnie balansować masą całego ciała, inaczej spadniesz. Bez Steve’a Denta, trenera koni i szefa kaskaderów, i Phila Neilsona, drugiego reżysera, powstanie tej sekwencji nie byłoby w ogóle możliwe. Huston wspominał: – Jedziesz i jednocześnie musisz obserwować siedem innych zespołów i 28 rozpędzonych koni.

Kebbell także był pod wrażeniem szkolenia:

Zaczynasz od jednego konia, potem są dwa, potem trzy, wreszcie cztery. Z czasem zaczynasz zdawać sobie sprawę, że najważniejsze to moc i delikatność twoich palców. To one łączą cię z końmi, kontrolują ich tempo i siłę. Henderson podkreślał poświęcenie aktorów: – Oczywiście mogliśmy ich w wielu momentach zastąpić kaskaderami. Wiedzieli, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. Pomimo wszelkich zabezpieczeń to było naprawdę niebezpieczne. Od ich precyzji zależało życie i zdrowie wielu ludzi. Kebbell mówił:

Jazda z prędkością 40 mil na godzinę nie wydaje się jakoś diabelnie szybka. Ale nie w odkrytym pojeździe, gdy słońce świeci ci w oczy, a piasek wdziera się do ust.

Pete White był zadowolony:

Dostaliśmy doskonałe zdjęcia, gdy nasi aktorzy jadą pełnym galopem, koło w koło.

W najbardziej niebezpiecznych momentach skorzystano z efektów komputerowych. Żadnemu zwierzęciu nic się nie stało. Nielsen mówił:

Podstawą do zmontowania tej sceny stały się przede wszystkim zdjęcia prawdziwych aktorów pędzących w prawdziwych rydwanach. Nie było tu miejsca na improwizację – chodziło o bezpieczeństwo.

 

 

Fiszka filmu:  Ben-Hur

 
Ben-Hur-2016

Reżyseria: 


Obsada:
, , , ,

Gatunek:

Premiera: 19 Sierpień 2016
Rok produkcji: 2016
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat operatora filmowego
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1023  razy.