Zdjęcia do filmu „Marsjanin”


Zdjęcia zaczęły się ósmego listopada dwa tysiące czternastego roku w Budapeszcie. Do stolicy Węgier ściąga wielu filmowców, gdyż piękne miasto obfituje w niezwykłe, malownicze lokalizacje. W tym przypadku twórców skusiło również Korda Studios.

Znajdujące się tam Studio 6 należy do największych na świecie – właśnie tam ekipa stworzyła powierzchnię Marsa i H.A.B. Nakręcono tam między innymi scenę burzy piaskowej.

Jak mówi producent Mark Huffman: „Szukaliśmy krajobrazów, które mogłyby posłużyć za marsjańskie tło. Rozważaliśmy Australię, ale w końcu wybraliśmy dolinę Wadi Rum w Jordanii.

W Korda Studios powstały zapierające dech w piersiach scenografie – między innymi statek kosmiczny Hermes i H.A.B, w którym żyją bohaterowie po dotarciu na Marsa.

W Budapeszcie wykorzystano również budynek zwany Wielorybem – posłużył za filmową siedzibę NASA, w której znajdują się gabinety Teddy’ego Sandersa i Annie Montrose oraz sale konferencyjne i pokój kontrolny. Scenograf Arthur Max zauważa, że budynek jest wielkim osiągnięciem współczesnej architektury. Zachwycił się jego strukturą, połączeniem szkła i betonu oraz fantastycznymi żaluzjami, dzięki którym można kontrolować poziom jasności w pomieszczeniach.

Filmowcy zbudowali betonowe ściany na kółkach, by móc wydzielać poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu można było szybko i sprawnie zmieniać elementy scenografii.

Jedną z najbardziej spektakularnych scenografii jest dyspozytornia. To właśnie tam Mindy Park odkrywa, że Mark Watney przeżył i czeka na ratunek.

Ridley Scott postanowił nie polegać na efektach wizualnych i zrezygnował z kręcenia na tle green screenu. Zamiast tego nawiązał współpracę z brytyjską firmą Territory (pracowali między innymi przy „Szpiegu” i „Mission Impossible: Rogue Nation) i artystką Felicity Hickson, która stworzyła grafiki na podstawie materiałów udostępnionych przez NASA.

NASA zaangażowało się w projekt i wysłało na plan konsultantów, którzy udzielali wsparcia na każdym etapie pracy nad filmem. Od samego początku reagowali entuzjastycznie i zapewniali pomoc – dotrzymali słowa.

Twórcom zezwolono na sfilmowanie startu Oriona w grudniu dwa tysiące czternastego roku. Na pokładzie znalazł się rysunek Ridleya Scotta przedstawiający Marka Watneya i cytat: „Muszę wziąć swoją naukową dupę w troki”.

 THE MARTIAN

Łazik, który widzimy w filmie, bazowano na łaziku Curiosity. Za projekt odpowiadają Arthur Max i Oliver Hodge, a za wykonanie – firma Szalay Dakar specjalizująca się w konstrukcji samochodów wyścigowych. Przy budowie dwóch łazików pracowały dwadzieścia dwie osoby należące do ekipy filmowej i piętnastu pracowników Szalay Dakar. Projekt składa się między innymi z drzwi skrzydłowych typu mewa i jest wyposażony w dwulitrowy silnik oraz panele słoneczne.

Jak mówi spec od efektów specjalnych, Glenn Marsh: „Zależało nam na tym, by łazik był napędzany energią słoneczną, bo to istotny element fabuły – pojazd może pokonać jednorazowo do czterdziestu kilometrów, co stanowi dla Watneya kolejne wyzwanie.”

Na pojeździe zainstalowano kamery, które przekazują obraz do NASA, dzięki czemu Watney nawiązuje kontakt z Ziemią.

THE MARTIAN

Do stworzenia krajobrazu Marsa zużyto cztery tysiące ton ziemi pasującej kolorytem i strukturą do jordańskiej doliny Wadi Rum – prace nadzorował gleboznawca, Roger Holden. Zajęło mu to dwa miesiące.

„Zbudowaliśmy też specjalną szklarnię przypominającą tę, w której Watney próbuje wyhodować ziemniaki i zasadziliśmy tysiąc dwieście bulw.” – mówi.

W hali numer 6 Korda Studios stanął greenscreen będący prawdopodobnie największym zbudowanym na potrzeby filmu – miał 95 metrów szerokości i 20 wysokości.

Ważnym elementem było też oświetlenie – autor zdjęć, Dariusz Wolski, sięgnął po konkretne lampy i źródła światła, by imitować światło słoneczne.

THE MARTIAN

Twórcy wyjaśniają, że opracowali wyjątkowe narzędzie wizualne ułatwiające reżyserowi i autorowi zdjęć pracę. „Jeśli Ridley lub Dariusz potrzebowali poszerzyć ujęcie, mogli wykreować najpierw podgląd Wadi Rum, by wiedzieć, jak wygląda z danego kąta.” – wyjaśnia Sloan.

 

Fiszka filmu:  Marsjanin

The Martian
 
Marsjanin

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , , , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje: , ,
Premiera: 02 Październik 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: USA


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat operatora filmowego
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 797  razy.