Zdjęcia do filmu Zjawa


zjawa 04

Alejandro Iñárritu od lat współpracuje z Emmanuelem „Chivo” Lubezkim, który jest autorem zdjęć między innymi do jego ostatniego filmu „Birdman”. Wspólnie zadecydowali, że zdjęcia będą powstawać chronologicznie, by nadać im naturalny bieg. Później postanowili, że jedynym oświetleniem będzie światło słoneczne i ogień. Na koniec ustalili, że będą kręcić tylko długie ujęcia – podobne do tych, jakie można zobaczyć w „Birdmanie”.

Reżyser przyznaje, że od początku patrzył na „Zjawę” jak na obraz, w którym najważniejszy jest światłocień. „Kręcąc «Birdmana» inspirowałem się muzyką, a podczas pracy nad «Zjawą» cały czas myślałem o obrazach. Chivo bardzo mi pomógł w nadaniu tej produkcji dokładnie takiej atmosfery i charakteru, o jakich marzyłem.” – mówi.

Twórcy sięgnęli po nowoczesną kamerę wielkoformatową Arri Alexa 65 i po szerokie obiektywy, by nadać obrazowi głębi. Sprzęt świetnie się sprawdził, bo wiele scen przechodzi od zbliżeń do panoramy. Ekipa sięgnęła po teleskopowe żurawie, Steadicams i technikę kręcenia z ręki.

Kręcenie długich ujęć w dziczy było dla wszystkich nowym i zaskakującym doświadczeniem, które przyniosło wiele trudności. Podczas kręcenia w Calgary, gdzie dni są krótkie, ekipa musiała się sprężyć, by tworzyć długie ujęcia przed zapadnięciem zmroku.

„Nasza praca była jak choreografia – planowaliśmy każdy krok, każdą sekundę. To było ogromne wyzwanie, ale też świetna zabawa. Musieliśmy się dobrze przygotować i realizować plan punkt po punkcie. Warunki były trudne i wymagały od nas determinacji i cierpliwości. W jakimś sensie staliśmy się traperami.” – mówi reżyser i dodaje: „Pracując nad zdjęciami skupiliśmy się też na uchwyceniu tego, co siedziało w głowie Glassa. Był sam, w ciężkim stanie i walczył ze swoimi słabościami. Pragnęliśmy pokazać jego sny i marzenia, by widzowie poznali go bliżej.”

Aktorzy zachwycili się pracą Chivo. „Wspaniale uzupełnia Alejandro i stanowią naprawdę zgrany duet. Obaj dają z siebie wszystko i wkładają w pracę całe serce. Są unikatowymi artystami – praca z takimi ludźmi to wielki zaszczyt i czysta przyjemność. Udało im się pokazać Glassa w taki sposób, że oglądając film ma się wrażenie, że jest się częścią jego podświadomości.” – mówi DiCaprio.

zjawa 03

Twórcy przyznają, że praca w trudnych warunkach stanowiła ogromne wyzwanie. Czuli się trochę jak bohaterowie filmu, który dwieście lat wcześniej stawili czoło podobnej sytuacji.

„Dzisiaj zapomnieliśmy już, jak to jest, żyć bez udogodnień, mimo że natura i dzicz pozostaje integralną częścią naszego życia. Kontakt z takimi miejscami to wzruszające i oczyszczające przeżycie. Możliwość zobaczenia pięknych części Kanady i Argentyny była dla mnie wielkim błogosławieństwem.” – mówi reżyser i dodaje: „Znalezienie odpowiednich lokalizacji zajęło mi pięć lat. Przygotowania do tego filmu były interesującym procesem. Zależało mi na tym, by trafić do odległych miejsc, których raczej nie oglądamy na wielkim ekranie, a tym bardziej nie odwiedzamy.”

„Praca w dziczy sprawiła, że wiele naszych reakcji była naturalna – to było coś więcej niż gra.” – mówi Will Poulter i dodaje: „Bycie na szczycie góry, podczas gdy temperatura wynosi minus dwadzieścia stopni, to coś, na co nie jesteśmy w stanie się przygotować.”

Jednym z największych wyzwań, jakiemu stawił czoło Glass, a także twórcy, była pogoda. „Zrozumiałem, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda – są tylko nieodpowiednie ubrania.” – śmieje się Iñárritu i dodaje: „Zdarzało się, że w ciągu jednego dnia pogoda zmieniała się kilka razy. Kręciliśmy akurat wtedy, gdy w Albercie były rekordowe mrozy.”

Ostatniego dnia zdjęć reżyser zwołał całą ekipę i powiedział, że praca nad tym filmem była jego największą życiową przygodę, podczas której przeżył zarówno trudne, jak i piękne chwile. Podziękował im za ich ciężką pracę i wyraził radość z filmu, który wspólnie zrobili.

 

Fiszka filmu:  Zjawa

The Revenant
 
Zjawa

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje: , ,
Premiera: 29 Styczeń 2016
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat operatora filmowego
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 2857  razy.