Casting do Fantastycznej Czwórki


Twórcy szukali aktorów, którzy wypadną wiarygodnie i pokażą pełną złożoność postaci. „Zależało nam na znalezieniu aktorów, którzy rozumieją, że osią filmu są bohaterowie i ich przeżycia.” – mówi Kinberg.

Po wypadku tytułowa Czwórka staje się sobie bardzo bliska – tylko oni wiedzą, przez co przechodzą, z czym się to wiąże i jakie bywa trudne. Uświadamiają sobie, że w jedności siła i tworzą swoistą rodzinę.

 

Reed Richards

Na czele ekipy staje genialny Reed Richards. Od dziecka marzył o stworzeniu urządzenia do teleportacji. W końcu mu się udaje i buduje je w Baxter Institute, ale misja próbna kończy się fiaskiem. W wyniku wybuchu on i jego przyjaciele zyskują super-moce. Reed staje się rozciągliwy jak guma.

The fantastic four

„To jeden z najwspanialszych umysłów w komiksowym świecie. Jest ciekawą postacią, bo mimo że ma silne poczucie moralności, czasem przesuwa jej granice dla dobra nauki.” – mówi Kinberg i dodaje: „Jest bardzo skupiony na pracy i trochę oderwany od rzeczywistości, ale kiedy nawiązuje więź z drugim człowiekiem, to głęboką.”

W rolę Reeda wciela się Miles Teller, mający na swoim koncie główną rolę w zeszłorocznym oscarowym hicie „Whiplash”.

„Reed to inteligentny chłopak, która ma swoją mroczną stronę. Miles wypadł fantastycznie.” – mówi Kinberg, a Parker dodaje: „Ma ogromne poczucie humoru, którym obdarzył swojego bohatera, ale miał też okazję pokazać kogoś, kto jest dość wycofany i zdystansowany.”

Aktor przyznaje, że szybko zrozumiał, jak wielu wiernych fanów ma Fantastyczna Czwórka. „To pierwsi super-bohaterowie, którzy mają ludzkie słabości. Dlatego pokochały ich miliony.” – mówi.

Teller zaznacza też, że film pokazuje Reeda jako młodego chłopaka, a nie uwielbianego super-bohatera: „Produkcja skupia się na okresie, zanim byli znani. Cenię Reeda za to, że jest bystry i skupiony. Duża inteligencja jest jak super-moc, ale takim ludziom często ciężko nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Wcielenie się w skrytą, wycofaną postać jest ciekawym wyzwaniem. Reed nie zgrywa luzaka i nie próbuje się dopasować – zależy mu na skonstruowaniu urządzenia do teleportacji. Jest pionierem.”

Pokazanie super-mocy Richardsa wymagało użycia efektów specjalnych, ale reżyser zadbał o to, by udzielić aktorowi wskazówek, dzięki którym mógł sobie wyobrazić, jak to jest, mieć ciało elastyczne jak guma. „Precyzja i skupienie są niezbędne przy grze aktorskiej. Nie można przećwiczyć czegoś, czego nie ma – na przykład rozciągania ciała jak guma. Dlatego jasne wytyczne i rozmowa z reżyserem są bardzo istotne.” – mówi aktor.

 

 Johnny Storm

Kolejny członek drużyny to Johnny Storm, który nie chce mieć nic wspólnego z programem naukowym swojego ojca. Po nieudanej misji staje się ludzką pochodnią i umie kontrolować ogień.

The fantastic four

Reżyser zauważa, że Johnny ma kompleks ojca. Doktor Storm prowadzi Baxter Institute, jest bardzo inteligentny i poświęca studentom mnóstwo czasu – kosztem spędzania go z własnym synem. „Johnny się buntuje. Mimo wysokiego I.Q i ambicji, woli korzystać z życia, niż rozwijać się naukowo.” – mówi Trank, a Kinberg dodaje: „W głębi ducha pragnie uwagi i akceptacji ojca, który jest dla swoich studentów jak rodzic, ale brakuje mu czasu dla własnych dzieci. Johnny to najbarwniejsza postać z całej Czwórki, która staje się idolem. To przystojniak, kobieciarz i ktoś, o kim mówi się, że jest prawdziwą gwiazdą. Michael świetnie wypadł w tej roli.”

Twórcy są zgodni – Michael B. Jordan po prostu stał się Johnnym. „Potrafi zagrać nieco aroganckiego showmana, a jednocześnie chłopaka, pragnącego akceptacji.” – mówi scenarzysta.

Aktor przyznaje, że zapragnął zagrać Johnny’ego podczas zdjęć do „Kroniki”. „Zażartowałem, że mam nadzieję, że dadzą mi tę rolę. Kiedy zadzwonili po paru miesiącach, byłem zaskoczony.” – mówi.

Jordan zauważa, że udział w „Kronice” przygotował go do roli w „Fantastycznej czwórce”: „Wcieliłem się w chłopaka, który ma super-moce, ale nie jest super-bohaterem. Teraz miałem okazję rozwinąć skrzydła. Tytułowa Czwórka ma swoje słabości – są bardzo ludzcy, dlatego łatwo się z nimi identyfikować. Johnny jest charyzmatyczny i kocha życie. Chce, by traktowano go poważnie, a jednocześnie ma poczucie humoru i pozornie beztroską naturę. To skomplikowana postać. Nabyte umiejętności nadają jego życiu sens. Uwielbia adrenalinę, dlatego świetnie się odnajduje w byciu super-bohaterem.”

 

Sue Storm

Sue Storm została adoptowana przez doktora Franklina Storma w Kosowie. Okazuje się, że ma talent do rozpoznawania wzorców i szkoli się pod tym kątem w Baxter Institute. Po nieudanej teleportacji nabywa nowe umiejętności – może stać się niewidzialna i wytworzyć pole siłowe.

The fantastic four

Twórcy szukali aktorki, która będzie umiała pokazać inteligencję, moc i tajemniczość słynnej Niewidzialnej Kobiety. „Od razu pomyśleliśmy o Kate Marze, bo jesteśmy fanami serialu «House of Cards». Sue to bystra i piękna dziewczyna, dla której uroda bywa przekleństwem. Szukaliśmy aktorki, która uchwyci nie tylko jej inteligencję, ale i mądrość życiową oraz dojrzałość.” – mówi Kinberg.

Kate Mara wspomina: „Kiedy Josh podzielił się ze mną swoją wizją filmu, zachwyciłam się. Nie miałam wątpliwości, że chcę dołączyć do projektu.” Aktorka zaproponowała, by podkreślić introwertyzm postaci. Niewidzialność symbolizuje tę cechę.

Szybko się okazuje, że Sue to genialne dziecko. „Jest bardzo bystra i zżyta z ojcem, który jest naukowcem.” – mówi aktorka.

Mara zauważa też, że relacja Sue i Johnny’ego to typowa relacja brata i siostry. Dodaje też, że szybko znalazła wspólny język ze swoimi filmowymi krewnymi.

Sue, podobnie jak pozostali, początkowo nie potrafi się pogodzić z tym, że ma super-moce. „Joshowi zależało na tym, żebyśmy pokazali, jak trudno zaakceptować taką zmianę. To wycieńczające fizycznie i psychicznie. Stanie się niewidzialną i wykreowanie pola siłowego jest wyczerpujące – po każdorazowym użyciu mocy Sue czuje się, jakby przebiegła maraton. Chciałaby, żeby wszystko wrócił odo normy. Posiadanie mocy, nad którymi się nie panuje, przeraża i sprawia, że czujemy się inni.” – mówi aktorka.

 

Ben Grimm

Czwarty członek fantastycznej ekipy to Ben Grimm. Chłopak mieszka z matką i starszymi braćmi w niewielkim domu w biednej dzielnicy Oyster Bay. Zaprzyjaźnia się z Reedem, mimo że pochodzą z kompletnie różnych środowisk. Po latach Reed zaprasza go do udziału w eksperymencie, w wyniku którego Ben staje się człowiekiem z kamienia.

Fantastyczna czworka 0063

W rolę niezniszczalnego super-bohatera wcielił się brytyjski aktor Jamie Bell. Twórcy szukali kogoś, kto wcale nie jest postawny, za to potrafi zagrać wycofaną postać, która tłumi w sobie wiele frustracji i gniewu. „Jamie Bell pięknie pokazał cichą siłę, tkwiącą w Benie, a także jego odwagę i lojalność.” – mówi Parker, a Kinberg dodaje: „Jest bardzo zdolny. Gdy jego bohater zmienia się w istotę z kamienia, Jamie gra tylko głosem, bo postać została wykreowana przez komputer.”

Bell wyznaje, że zgodził się przyjąć rolę po dwugodzinnej rozmowie z reżyserem, który opowiedział mu o swojej wizji od pierwszej do ostatniej sceny filmu: „Josh jest precyzyjny i drobiazgowy. Podziwiam go za oddanie. Po tej rozmowie miałem wrażenie, że właśnie obejrzałem świetny film. To coś więcej niż produkcja o super-bohaterach. Opowiada o młodych ludzi, którzy muszą odnaleźć siebie.”

Aktor dodaje, że Grimm to chłopak, który uświadamia sobie, że nie wie, co robić ze swoim życiem, bo nie ma zbyt wielu możliwości. Jego najwspanialszą cechą jest to, że chroni i dba o najbliższych. Starsi bracia często go gnębią, dlatego nauczył się atakować w obliczu zagrożenia.

Nieudany eksperyment w Baxter Institute sprawia, że Ben przestaje być człowiekiem – staję się ogromną kamienną istotą. „Miał największego pecha ze wszystkich. Cała czwórka czuje, że ich życie legło w gruzach, ale on stał się postacią z gruzu.” – mówi Jamie Bell i dodaje: „Moim zdaniem Ben nadal jest taki, jak był – zmienił się tylko jego wygląd. Podszedłem do niego jak do uwięzionego młodego człowieka.”

Aktor wystąpił w części scen na szczudłach, gdyż po przemianie Ben jest bardzo wysoki. „Nie było lekko, ale dzięki temu moi koledzy z planu mieli łatwiej, bo nie musieli sobie wyobrażać, że jestem wysoki – naprawdę taki byłem.” – mówi Bell.

Reżyserowi zależało, by aktor zawarł w postaci jak najwięcej siebie, mimo że przez większość czasu widzimy na ekranie istotę stworzoną przez efekty komputerowe. „Przegadaliśmy o Benie wiele godzin. Pragnęliśmy pokazać młodego człowieka, który stawia czoło takim samym trudnościom, jak każdy. Zostaje uwięziony w kamiennym ciele – wszyscy czasem czujemy, jakbyśmy byli w potrzasku.” – mówi Trank.

Jamie Bell współpracował z Terrym Notarym – choreografem ruchu, który pracował przy takich filmach jak „Hobbit” i „Avatar”. „Kamienne ciało zmienia sposób, w jaki porusza się Ben. Jego środek ciężkości się obniża i większość masy koncentruje się na nogach, co potęguje wrażenie, że postać jest olbrzymia.” – tłumaczy.

 

Inni

Filmowcy długo szukali odtwórcy roli Victora von Dooma – jednej z największych ikon uniwersum Marvela porównywanej do Darth Vadera.

Von Doom to genialny, choć charakterny, informatyk. Kiedy otrzymuje propozycję dołączenia do zespołu Reeda Richardsa, zgadza się, ale odchodzi tuż przed dokończeniem prac.

– „To jeden z pierwszych studentów doktora Storma. Jest ponadprzeciętnie inteligentny i zdolny, ale też temperamentny. Pochodzi z rozbitej rodziny i nie umie szanować autorytetów. Pracował nad urządzeniem teleportacyjnym, ale nigdy go nie ukończył. Brak zdyscyplinowania uniemożliwia mu osiągnięcie prawdziwej wielkości.” – mówi Kinberg, a Trank dodaje: „Nie potrafi zapomnieć trudnego dzieciństwa. Odcisnęło na nim duże piętno i sprawiło, że nie umie się odnaleźć w świecie. Kiedy doktor Storm wyciąga do niego pomocną dłoń, robi to z troski, której chłopak nigdy nie zaznał.”

– „Obsadzenie ról czarnych charakterów zawsze jest najtrudniejsze, bo zazwyczaj są to postaci o skomplikowanym charakterze i barwnej przeszłości.” – mówi scenarzysta.

Twórcy od początku myśleli o angielskim aktorze Tobym Kebbellu, który ma na swoim koncie udział w „Ewolucji planety małp”. „Obdarzył Victora tajemniczością i sprawił, że postać budzi sprzeczne emocje i wiele pytań.”

– „Victor jest bardzo inteligentny, ale nie toleruje chciwości.” – mówi aktor.

Victor dołącza do eksperymentu i nie wraca z alternatywnego wymiaru. Udaje mu się przeżyć i nabiera super-mocy, dzięki której staje się bardzo potężny. Spędza w innym wymiarze trzy lata i traci zmysły. „Uważa, że super-moce to dla niego szansa. W przeciwieństwie do pozostałych, od razu się z nimi oswaja i sądzi, że to najlepsze, co go kiedykolwiek spotkało. Wydaje mu się, że działa dla dobra ludzkości, ale czyni zło.” – wyjaśnia Kebbell.

Jamie Bell i Toby Kebbell współpracowali z Michaelem Busterem – nauczycielem emisji głosu, który współpracował z europejskimi aktorami występującymi w „Zniewolonym: 12 Years a Slave”. Pomógł młodym odtwórcom ról Bena i Victora opanować charakterystyczny akcent mieszkańców Long Island (Ben) oraz Europy Wschodniej (Victor).

Doktora Franklina Storma zagrał Reg E. Cathey. Aktor, mający na swoim koncie wiele fenomenalnych ról teatralnych, postanowił wystąpić w tym filmie, bo zachwycił się historią bohaterów. „To piękna opowieść o tym, co trapi każdego z nas. Historia nietypowej rodziny, której członkowie szukają swojego miejsca w świecie. Między bohaterami rodzi się niezwykła, silna więź. Najciekawsze jest to, że super-moce, które nabywają, nie są tak potężne jak ich dusze.” – mówi aktor.

W filmie zobaczymy Tima Blake’a Nelsona („Bracie, gdzie jesteś?”), który wcielił się w przewodniczącego rady Baxter Institute. Podczas gdy doktor Storm skupia się na rozwoju nauki, przewodniczący chce zarobić.

– „Mój bohater zarządza finansami instytutu. Kiedy dochodzi do wypadku, zaczyna współpracować z rządem, który pragnie wykorzystać Fantastyczną czwórkę do celów militarnych.” – mówi aktor.

– „Doktor Storm jest pełen nadziei, marzeń i aspiracji, a przewodniczący to chciwy człowiek, myślący tylko o pieniądzach. Pogoń za pieniądzem to zawsze aktualny temat.” – dodaje Kinberg.

– „Imponuje mu władza. Daje się uwieść wizji nieograniczonej potęgi.” ­ – mówi Nelson.

 

Fiszka filmu:  Fantastyczna Czwórka (2015)

Fantastic Four
 
Fantastyczna czworka 2015

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje:
Premiera: 14 Sierpień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: USA


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat producenta
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1582  razy.