Produkcja Furii


„Furię” kręcono przez 12 tygodni na polach Oxfordshire oraz na terenie lotniska Bovington w Hertfordshire. Wedle słów producenta Johna Leshera, wybór lokacji w Anglii został podyktowany względami praktycznymi. „Było to najlepsze miejsce na naszą bazę, a przy okazji znajduje się tu mnóstwo fantastycznie zachowanych amerykańskich i niemieckich czołgów oraz transporterów opancerzonych. No i światło w Anglii jest cudowne, a pogoda przypomina tę w Niemczech”.

Zanim jednak rozpoczęto zdjęcia, Ayer i jego ekipa, podjęli się wyszukania wszystkich dostępnych informacji o okresie, o którym miał opowiadać film – od rodzaju czołgów, które na swojej drodze mogła spotkać Furia, poprzez typ artylerii oraz innych broni z niemieckiej kampanii, aż po detale dotyczące mundurów oraz stylu uczesania. „Diabeł tkwi w szczegółach”, komentuje Ayer. „Bardzo mi zależało na tym, by nasz film idealnie odzwierciedlał wszystko to, co widzieliśmy w kronikach oraz materiałach telewizyjnych”. Ethan Smith dodaje, że różne filmy w historii kina zbyt często przesłaniały prawdziwy „wygląd” II wojny światowej, a Ayer przywraca jej prawdziwe realia. „David często opowiadał, że wszystko zmieniło się pod koniec lat 40., gdy Hollywood zaczęło masowo produkować filmy na temat II wojny światowej”, mówi producent. „My chcieliśmy odzwierciedlić atmosferę i realia tamtych czasów. Obejrzeliśmy dziesiątki godzin materiałów archiwalnych – chłonęliśmy takie szczegóły jak: sposób, w jaki żołnierze chodzili, trzymali broń, reagowali na kolejne misje czy też relaksowali się na poboczu. Właśnie te informacje stały się podstawą Furii”.

1231428 – FURY

Ayer sprowadził dodatkowo na plan trzech doradców wojskowych – każdy z nich był weteranem II wojny światowej i podzielił się z ekipą swoimi wspomnieniami oraz wiedzą. Ian Sandford, były spadochroniarz, stał się doradcą ds. wojsk niemieckich i opiekował się statystami wcielającymi się w żołnierzy wroga. Kevin Vance oraz David Rae byli odpowiedzialni za pracę z głównymi aktorami i ich wiarygodną przemianę w załogę tytułowego czołgu. Jednym z ich zadań było zorganizowanie Pittowi i spółce prawdziwego wojskowego obozu treningowego. „Chcieliśmy, by działali i porozumiewali się jak zespół, który pracuje ze sobą od wielu lat, by na końcu naszego szkolenia nie potrafili bez siebie żyć i wzajemnie na sobie polegali”, mówi Vance. „Wszystko, co robili, miało znaczenie, dozowaliśmy im racje żywności, wysyłaliśmy w deszczu i błocie na krótkie misje, utrudnialiśmy zaznania spokojnego snu. Musieli poczuć choćby minimalnie, jak to kiedyś wyglądało”.

Pierwsze dni, trwającego niecały tydzień obozu, miały na celu złamanie aktorów zarówno mentalnie, jak i fizycznie – byli nieustannie zmęczeni i zostali pozbawieni komfortowych warunków życia. Metamorfoza była zadziwiająca. „Mówi się, że w czołgu ranga nie istnieje, choć wszyscy wiedzą, kto jest dowódcą i jakich granic nie należy przekraczać, to wszyscy żyją w ogromnej symbiozie. Każdy wie wszystko o każdym. Każdy opiekuje się każdym. Czyste braterstwo”, mówi Rae. Każdy z aktorów dogłębnie poznał także swoją rolę w przestrzeni czołgu. „Niektóre rzeczy trzeba wykonywać automatycznie, bez myślenia, bo gdy nadchodzi czas bitwy, nie ma czasu na zastanawianie się nad tym, co można zrobić”, mówi Rae.

 

Fiszka filmu:  Furia

Fury
 

Reżyseria: 


Obsada:
, ,

Gatunek: ,

Premiera: 24 Październik 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: Chiny, USA, Wielka Brytania


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat producenta
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 479  razy.