Produkcja Łowcy czarownic


„Łowca czarownic” to oryginalna opowieść pełna znakomitych efektów specjalnych, która zapewni widzom wspaniałą rozrywkę. Akcja filmu dzieje się pograniczu świata magii i świata realnego. To historia człowieka, który poświęcił wszystko co posiadał, aby powstrzymać złowieszcze demony przed zagładą ludzkości.

 

W rolę głównego bohatera, nieśmiertelnego wojownika i ostatniego prawdziwego łowcę czarownic, który stracił w walce z siłami ciemności swoich bliskich oraz nadzieję na lepsze jutro, wcielił się gwiazdor filmowy (i jednocześnie producent „Łowcy czarownic”) Vin Diesel. Aktor jest wielkim miłośnikiem gier video, nic więc dziwnego, że postać Kauldera zrodziła się z jego trwającej ponad 20 lat fascynacji legendarnym RPG „Dungeons & Dragons”. Diesel jest znany ze swego uwielbienia dla tej gry, został nawet poproszony o napisanie przedmowy do książki „30 Years of Adventure: A Celebration of Dungeons & Dragons”. Jego ulubioną postacią fantasy jest Melkor, mroczny elf i łowca czarownic, który nie pojawił się w oryginalnej grze. „Po raz pierwszy przeczytałem o nim w książce zatytułowanej Acheron”, wyjaśnia Diesel. „Zawsze podobała mi się koncepcja filmu fantasy zrealizowanego w konwencji kina akcji. Parę lat temu poznałem scenarzystę Cory’ego Goodmana, zaczęliśmy się zachwycać bogactwem i wspaniałością Dungeons & Dragons. Zanim się zorientowałem dostarczył mi scenariusz o łowcy czarownic”.

Goodman zainteresował swoim projektem producentów Marka Cantona i Bernie’ego Goldmanna z Summit Entertainment, którzy od razu zauważyli w jego scenariuszu potencjał na spektakularne kino fantasy, będące być może początkiem ciekawej serii filmowej. Byli także przekonani, że Vin Diesel jest najlepszym kandydatem do roli Kauldera. „Wniósł do tego projektu ogromną pasję i zaangażowanie”, wspomina Canton. „Oddał się filmowi całkowicie. Przemyślał wszystkie detale. Żył Łowcą czarownic każdego dnia. Okazał się także znakomitym producentem i partnerem, co nie jest takie oczywiste w przypadku znajdującego się u szczytu kariery supergwiazdora kina akcji”. Producenci jednogłośnie wybrali na reżysera Brecka Eisnera. „Znamy się od bardzo dawna”, opowiada Canton. „Breck jest nieustraszony. Jest bardzo pracowity i posiada ogromny talent. Niewielu może mu dorównać pod względem wyobraźni i umiłowania do detali”.

 LWH D05 02036.CR2

Gdy projekt zaczął zmierzać w dobrym kierunku, producenci rozpoczęli budowanie skomplikowanego i zaskakującego świata, w którym Kaulder prowadzi swoją wieczną krucjatę. „Najbardziej ekscytująca była możliwość tworzenia od zera tego fascynującego świata”, mówi Goldmann. „Spędziliśmy z Breckiem sporo czasu nad wymyślaniem strony fantastyczniej, która była jednym z najważniejszych aspektów całego projektu. Nie powstała w oparciu o żadną książkę czy powieść graficzną, musieliśmy włożyć w nią mnóstwo serca i czasu, ale nasz wysiłek się opłacił”. Eisner zareagował na projekt z ogromnym entuzjazmem. „Gdy tylko zacząłem czytać o przygodach Kauldera, zachwyciłem się tą postacią”, mówi reżyser „Łowcy czarownic”. „Jestem wielkim fanem Nieśmiertelnego, a ta historia mi go w wielu momentach przypominała. Vin gra niezniszczalnego łowcę czarownic, który mści się za śmierć swojej żony i córki. Możliwość reżyserowania go w podwójnej roli, średniowiecznego wojownika oraz współczesnego twardziela, była z mojej perspektywy bardzo ekscytująca”.

Łowca czarownic

Co ciekawe i nie do końca oczywiste, czarownice były bardzo często kozłami ofiarnymi dominującej religii, skazywanymi na odrzucenie, śmierć, ale nie ze względu na moce nadnaturalne czy kontakty z diabłem, lecz szerzenie herezji. W pewnym momencie w dziejach ludzkości wszystko, co nie było w pełni podporządkowane obowiązującej religii, mogło zostać nazwane jakąś formą „czarowania” bądź czarnej magii. Skomplikowana i mocno rozbudowana mitologia świata przedstawionego w filmie Brecka Eisnera pozwala spojrzeć na te postaci z zupełnie innej strony. W filmie rasa czarownic (zwana także Hexen) istniała na Ziemi na długo przed ludźmi, czerpiąc moc nie z kontaktu z siłami diabelskimi, lecz ze świadomego korzystania z czterech żywiołów: powietrza, wody, ognia i ziemi. Gdy na horyzoncie pojawili się ludzie, praktycznie od samego początku zaczęli dominować nad naturą i próbować ją kontrolować zamiast czcić. Tak doszło do konfliktu, który przerodził się w trwającą w nieskończoność brutalną wojnę.

„Czarownice w naszym filmie postrzegają siebie jako istoty chroniące potęgę natury, natomiast ludzi traktują jak najeźdźców, którzy pragną ją wyeksploatować i zniszczyć”, wyjaśnia Eisner. „Z tego względu akcja dzieje się w Nowym Jorku. Manhattan był niegdyś cudowną, zróżnicowaną biologicznie wyspą, którą kolejne rzesze ludzkich osadników zamieniły w miejsce praktycznie pozbawione prawdziwych przejawów natury”. W mrocznym okresie Średniowiecza w siłę urośli Władcy Czarownic, nasyłając na ludzkość tzw. Czarną Śmierć, która pozbawiła życia 60% populacji kontynentu europejskiego. Powstało tajne braterstwo, Zakon Topora i Krzyża, głównym celem jego członków było odnalezienie i zgładzenie Królowej Czarownic. Udało się to właśnie Kaulderowi, jednakże umierająca Królowa rzuciła na niego klątwę nieśmiertelności. Przez kolejne 800 lat średniowieczny wojownik był ostatnim obrońcą ludzkości, wymierzał sprawiedliwość wszystkim napotykanym czarownicom. Gdy poznajemy Kauldera, nieśmiertelny wojownik, zmęczony odpowiedzialnością, którą został obarczony, podejrzewa istnienie złowieszczego planu, który ma na celu wskrzeszenie Królowej i podjęcie kolejnej próby zgładzenia świata ludzi.

 Łowca czarownic

Eisner ukazuje czarownice zupełnie inaczej niż inni twórcy. „W większości produkcji mają spiczaste nosy, brodawki na twarzach, latające miotły i zachowują się jak potwory, które należy jak najszybciej uśmiercić”, opowiada reżyser. „W naszym filmie wyglądają jak normalni ludzie, tyle że posiadający unikalne umiejętności, dzięki którym są w stanie wpływać na umysły przeciwników. Potrafią między innymi wmówić człowiekowi, że cofnął się w czasie do momentu, w którym jego bliscy ciągle jeszcze żyli. Są w stanie kreować w umyśle straszne obrazy, które doprowadzają do szaleństwa. Umieją także zmieniać swój wygląd i mają w zanadrzu mnóstwo innych sztuczek”, kontynuuje Eisner. „Kaulder musi sobie z tym wszystkim poradzić, a jego umysł staje się polem niekończącej się bitwy”. By w pełni kontrolować skomplikowaną mitologię świata przedstawionego, rozwój poszczególnych postaci, dziesiątki poziomów fikcji i rzeczywistości oraz akcję rozgrywającą się na przestrzeni 800 lat, Eisner i jego ekipa rozpoczęli prace nad projektem od przygotowania niezwykle szczegółowych storyboardów. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć mieli każdy kadr zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. „Pracowałem w trakcie swojej kariery przy wielu wymagających projektach, ale nigdy jeszcze nie widziałem tak ogromnej liczby przemyślanych w każdym detalu storyboardów”, podkreśla Caton producent filmu.

 diesel-witch-1

„Tego typu produkcje wymagają zatrudnienia reżyserów, którzy zwracają uwagę na dosłownie wszystko”, kontynuuje Diesel. „W Łowcy czarownic akcja dzieje się w różnych wymiarach, rzeczywistość często miesza się z fikcją, a Breck musiał mieć to pod kontrolą, panować nad każdym aspektem pracy na planie. Przy tak oryginalnej i wielowątkowej akcji, reżyser musi zwracać baczną uwagę na to, w jaki sposób ukazuje to, co sam bardzo dobrze zna i rozumie, pamiętając, by ułatwić zadanie publiczności, która musi za tym wszystkim nadąży”, podkreśla aktor. A Canton dodaje, że „Łowca czarownic” to film, który spodoba się każdemu. „Z jednej strony mamy epicką opowieść o starciu dobra ze złem, przypominającą trylogię Władca Pierścieni Petera Jacksona. Z drugiej natomiast jest to historia świetnie wyszkolonego twardziela, takiego współczesnego Jamesa Bonda”, mówi producent. „Kaulder jest fascynującą postacią. Ma za sobą 800 lat doświadczenia, w tym czasie przyswoił sobie całą istniejącą wiedzę o sztuce, muzyce, kulturze czy architekturze, a także – co zdecydowanie najważniejsze – o różnych obliczach człowieka oraz sednie dobra i zła. Sądzę, że już niedługo widzowie będą wymieniać Kauldera jednym tchem obok Bonda, Bourne’a i innych bohaterów kina akcji”.

 

Fiszka filmu:  Łowca czarownic

The Last Witch Hunter
 
Łowca czarownic

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , , , ,

Gatunek: ,

Premiera: 23 Październik 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat producenta
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 909  razy.