Oliver Dahan o Grace księżna Monako


„Grace księżna Monako” to romantyczna i wierna historycznym faktom filmowa saga rodzinna, opowieść o Grace Kelly, wielkiej hollywoodzkiej gwieździe oraz jej dojrzewaniu do przyjęcia na siebie największej życiowej roli: Księżnej Monako. Należy nadmienić, iż historia monakijskiego księstwa jest niezwykle bogata w ciekawe wydarzenia i intrygujące zwroty akcji, zawsze była również otoczona swego rodzaju aurą niezwykłości, a sam kraj był i jest kojarzony z wizualnym przepychem.

BI7A2065

Relacje pomiędzy Francją a dumnym Księstwem Monako od zawsze bywały co najmniej wzburzone, ale w tym filmie interesuje nas przede wszystkim szereg zmian, które zaszły po pojawieniu się tam hollywoodzkiej gwiazdy, celebrytki z pierwszych stron gazet, a także to w jaki sposób małżeństwo Grace Kelly z Księciem Rainierem wpłynęło na stosunki Francji z Monako. To specyficzne i mocno skomplikowane „starcie kultur” do dziś nieodmiennie fascynuje.

Publiczność uwielbia oglądać opowieści o księżniczkach, ich wspaniałych królewskich rodzinach oraz niezwykłych losach, graniczy to z pewnego rodzaju fascynacją. Najlepszym możliwym tego dowodem jest szał medialny, który zawsze narasta do niewyobrażalnej potęgi przy okazji królewskich zaślubin. W tym przypadku obserwujemy życie rodziny królewskiej rodziny poprzez pryzmat jej uwarunkowanego historycznie przeznaczenia oraz ogromnych zobowiązań, których wypełnienia podjęli się jej członkowie. Zaczynamy również w pewnym sensie rozumieć, w jaki sposób wyzwania pojawiające się w tak krótkim okresie pozwoliły każdej z postaci w pełni dojrzeć do tego, kim jest. Tyczy się to w szczególności właśnie Księżnej Grace.

Jako reżyser jestem w pełni świadomy tego, że „Grace księżna Monako” stoi na metaforycznym rozdrożu, obejmując wątki, które od zawsze ceniłem sobie w kinie oraz własnej twórczości. Wliczam w ich szereg wpływ historii na życie jednostek ludzkich, opowiadanie o pewnego rodzaju aurze niezwykłości, którą pewne kobiety roztaczały za swojego życia, a także cudowne narracje wykreowane przez epickie losy takich wielkich osobowości jak Grace Kelly czy Edith Piaf.

Chciałbym ukazać zmieniającą się na skutek tych wszystkich wydarzeń rzeczywistość, która – krok po kroku, kadr za kadrem, scena za sceną – zyskuje w oczach widza niezwykłej wyrazistości. Poprzez pracę kamery oraz wszelkiego rodzaju dekoracje, ale także chronologiczną i starannie poprowadzoną narrację, widzowie zaczynają stopniowo widzieć świat oczyma Grace, uświadamiając sobie ogromną stawkę tamtych czasów, a także wszystkie wydarzenia składające się na rozwój epoki, w której tej niesamowitej kobiecie przyszło żyć.

Strona wizualna, którą obmyśliliśmy wraz z autorem zdjęć, Erikiem Gautierem, polegała na wytworzeniu stylu pamiętanego z amerykańskiego kina lat 60. XX wieku – z filmów takich reżyserów jak Alfred Hitchcock. Chodziło nam o uzyskanie wyglądu pełnego najdrobniejszych detali, które pogłębiają wrażenie obcowania z rzeczywistością, a jednocześnie stworzenie strony wizualnej, która byłaby prosta i elegancka. W ten sposób pragnęliśmy wspomóc naszą filmową opowieść o rozwoju duchowym oraz życiowym jednej z najważniejszych postaci drugiej połowy XX wieku, aż do jej ostatecznego zrozumienia wszystkich obowiązków związanych z byciem Jej Książęcą Wysokością Księżną Monako”.

 

Fiszka filmu:  Grace księżna Monako

Grace of Monaco
 

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek:

Premiera: 16 Maj 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: Belgia, Francja, Luksemburg, USA, Włochy


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat reżyseria
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 712  razy.