Woody Allen o Nieracjonalnym mężczyźnie


O filozofii

W trakcie swojej kariery Woody Allen wielokrotnie ujawniał fascynacje filozofią. Ośmieszał ją w satyrycznym eseju „Moja filozofia”, sztukach teatralnych „Death Knocks” i „God” oraz w filmie „Miłość i śmierć”. Z większą powagą badał kwestie filozoficzne w filmach „Zbrodnie i wykroczenia” oraz „Wszystko gra”. „Z niewiadomych powodów, od wczesnej młodości pociągało mnie to wszystko, co ludzie określają, jako ‘pytania egzystencjalne’” – mówi Allen. – „W mojej twórczości nieustannie zajmuję się tymi kwestiami – krążę wokół nich w komediach i spieram się z nimi w dramatach.”

Nieracjonalny mężczyzna

Zainteresowanie filozofią obudziły w nim filmy Ingmara Bergmana, które oglądał, jako nastolatek. „Kino Bergmana miało na mnie duży wpływ” – mówi reżyser. – „Nie czytałem wtedy jeszcze Nietzschego czy Kierkegaarda – filozofów, którymi bardzo inspirował się Bergman, ale jego filmy sprawiły, że w mojej głowie rozdzwonił się dzwonek. Poruszały mnie problemy, które ukazywał w filmach i pytania, które w nich stawiał. Po latach sięgnąłem po dzieła filozofów i lepiej zrozumiałem, skąd czerpał natchnienie. Dojrzałem do filozofii, odnajdywałem przyjemność w poznawaniu koncepcji różnych myślicieli i odkrywaniu jak rywalizują ze sobą, próbując na różne sposoby odpowiedzieć na pytania, na które nie ma odpowiedzi.”

Filozofia jest tak ważnym elementem dzieł Allena, że powstało kilka poważnych książek, które analizują jego filmy pod tym kątem. „Nie wydaje mi się, żeby cokolwiek, co napisałem lub wyreżyserowałem prezentowało jakąś odrębną filozofię – nie jestem niczym więcej jak tylko produktem filozofów, których czytałem” – mówi Allen. – „Mogę co najwyżej powiedzieć, że pewne wątki filozoficzne pojawiają się nagminnie w większości moich filmów. To moje własne obsesje, koncentrujące się wokół zagadnień, które nurtują wielu ludzi.”

Przypadek to kluczowy temat „Nieracjonalnego mężczyzny”. Fabuła filmu przedstawia ciąg przypadkowych wydarzeń, które doprowadzają do bardzo poważnych konsekwencji, mają wpływ na życie i śmierć. Ta historia jest doskonałą ilustracją jednego z najważniejszych filozoficznych poglądów Allena. „Bezwzględnie wierzę w całkowitą przypadkowość i bezsens egzystencji” – wyznaje reżyser. – „Przedstawiałem już ten pogląd w filmie ‘Wszystko gra’. W ‘Nieracjonalnym mężczyźnie’ Abe powtarza go swoim studentom. Ludzkie życie to zjawisko pozbawione znaczenia i celu. Nasz los jest efektem przypadku. W ciągu chwili i bez powodu wszystko może się obrócić przeciwko nam.”

 

O zdjęciach

Zdjęcia do „Nieracjonalnego mężczyzny” były realizowane w stanie Rhode Island – w Newport, Providence i ich okolicach. Kampus uniwersytetu Salve Regina posłużył jako Braylin College, fikcyjna filmowa uczelnia. Na ścieżkę muzyczną filmu składają się w większości utwory Ramsay Lewis Trio, szczególnie „The ‘In’ Crowd”, „Wade in the Water” i „Look-A-Here”. „Ta muzyka ma bezpardonowy, pulsujący rytm, który świetnie współgra z obrazem filmowym, niezależnie od tego, czy bohaterowie filmu idą w jej rytm, jadą, czy popełniają niecne czyny” – mówi Allen. – „Jest w niej gorący ton i rytm, który podnosi temperaturę emocji każdej postaci.”

Nieracjonalny mężczyzna

„Nieracjonalny mężczyzna” to film panoramiczny, podobnie jak większość komedii Woody’ego Allena. „Dawno temu zauważyłem, że wiele kameralnych filmów dobrze się prezentuje w obrazie panoramicznym, choć wielu twórców uważa, że jest to skala odpowiednia raczej dla westernów, albo filmów wojennych” – wyjaśnia reżyser. W przeciwieństwie do romantycznego stylu swoich wcześniejszych filmów, jak na przykład „O północy w Paryżu” czy „Magia w blasku księżyca”, „Nieracjonalnego mężczyznę” Allen nakręcił w bardziej realistycznym klimacie. „Łatwo jest osiągnąć widowiskowy efekt w filmie, którego akcja toczy się w latach 20. w Paryżu, z jego ulicznymi latarniami, kostką brukową i dorożkami” – mówi Allen. – „Stworzenie obrazu, który przemawia do widza w filmie takim, jak ‘Nieracjonalny mężczyzna’ wymagało główkowania i bardzo się do tego przyłożyliśmy. Nie chciałem wprowadzać wymyślnej stylizacji, która mogłaby ingerować w naszą historię, ponieważ najważniejsze było to, żeby publiczność nawiązała kontakt z bohaterami. Szczęśliwie miałem do czynienia z aktorami, którzy zdołali podołać temu zadaniu.”

 

Fiszka filmu:  Nieracjonalny mężczyzna

Irrational Man
 
Nieracjonalny mężczyzna

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,

Premiera: 14 Sierpień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: USA


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat reżyseria
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 659  razy.