Adaptacja powieści do Dawcy pamięci


– „Dawca” nie miał być dziełem o charakterze politycznym” – wspomina genezę książki Lowry. – „Inspiracja leżała o wiele bliżej. Był nią mój ojciec, podówczas już leciwy mężczyzna. Odwiedzałam go regularnie co sześć tygodni i widziałam jak stopniowo uciekają jego wspomnienia, tak dla mnie ważne. Zaczął zapominać o swoich bolesnych, w tym wojennych doświadczeniach, o śmierci swojego pierwszego dziecka, mojej siostry, która odeszła w bardzo młodym wieku. Im mniej pamiętał, tym bardziej był szczęśliwy, zadowolony. Dało mi to do myślenia. Zrozumiałam jak ważna jest pamięć i jak można nią manipulować.”

Inspiracje tkwiły też w dzieciństwie pisarki – spędziła je na wiecznych przeprowadzkach pomiędzy kolejnymi bazami wojskowymi rozsianymi po całym świecie. Jej ojciec służył i wszędzie, gdzie go kierowano, zabierał ze sobą rodzinę. W każdej z baz obowiązywały te same zasady. Wszyscy żyli w identycznych domach. Tak powstał świat Jonasa i Dawcy Pamięci.

Dawca pamięci

Dawca pamięci

Adaptacji „Dawcy” na potrzeby ekranu dokonał młody, ale uznany już scenarzysta i dramaturg – Michael Mitkin.

– „Michael miał niezwykły pomysł na tę książkę” – podkreśla Nikki Silver. – „To on złożył to wszystko w całość.”

– „Wielu scenarzystów zmierzyło się z „Dawcą”. Przez moje ręce przewinęło się wiele różnych wersji scenariusza” – zdradza Lois Lowry. – „Nie było to łatwe zadanie – pióro i kamera mówią innymi językami. Historia rozgrywa się głównie w świadomości Jonasa. Przedstawienie tego na ekranie jest olbrzymim wyzwaniem. Michael wyszedł z tego zadania obronną ręką. Zrobił to wyśmienicie!”

– „„Dawca” porusza bardzo uniwersalne tematy” – dodaje Silver, mówiąc o fenomenie dzieła Lowry. – „Co daje prawdziwe szczęście? Co jesteśmy skłonni poświęcić, by je zyskać? Dorastający bohater odda wszystko, żeby tylko uratować swoją wspólnotę. To niezmiernie popularna powieść.”

– „Dokładnie przemyśleliśmy to, co możemy zrobić, żeby „Dawca Pamięci” był wspaniałym filmem. Co chcemy przekazać? Które tematy są najważniejsze? Myślę, że Michael wykonał kawał świetnej pracy. Pozostał wierny materiałowi źródłowemu, ale równocześnie dał nam scenariusz, który przyciągnie i zachwyci widzów w każdym wieku.” – mówi producentka filmu.

 

Fiszka filmu:  Dawca pamięci

The Giver
 
Dawca pamięci

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , ,

Gatunek:

Premiera: 22 Sierpień 2014
Rok produkcji: 2014
Kraj: USA


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenarzysty
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 788  razy.