Carnahan i Sand o scenariuszu filmu Żywioł. Deepwater Horizon


Niełatwo było opowiedzieć wiarygodnie o życiu i pracy dziesiątek mężczyzn i kobiet, dla których Deepwater Horizon stanowił – oprócz niebezpiecznego miejsca pracy, które stało się najgorszym więzieniem –  namiastkę domu.

 

Temat wymagał zgłębienia oraz zebrania możliwie jak największej ilości informacji i materiałów archiwalnych. Tym bardziej, że wydarzenia na niesławnej platformie wiertniczej były na tyle skomplikowane, że wymagały zrozumienia działania zgromadzonej tam maszynerii oraz przyswojenia technicznego żargonu, którym posługiwali się jej pracownicy.

Napisania scenariusza zawierającego wszystkie te elementy i jednocześnie naświetlającego nieznaną historię walki stu dwudziestu sześciu osób o przeżycie podjęli się Matthew Michael Carnahan i Matthew Sand, opierając się na projekcie zapoczątkowanym przez Sanda. Na pierwszy plan, co oczywiste, trafiły historie poszczególnych członków ekipy Deepwater Horizon, a także skrajne sytuacje, których doświadczyli na platformie wiertniczej.

dwh d19 05708

Podstawą scenariusza stał się uznany artykuł „Deepwater Horizon’s Final Hours”, który napisali dla „New York Timesa” dziennikarze David Barstow, David Rohde i Stephanie Saul. Artykuł powstał między innymi dzięki wnikliwymi analizom przyczyn katastrofy oraz obszernym wyjaśnieniom ze strony tych, którzy przeżyli. Dwadzieścia jeden osób zgodziło się na szczerą rozmowę z dziennikarzami, a wypowiedzi pozostałych zostały zaczerpnięte z oficjalnych zeznań i złożonych pisemnie oświadczeń. Powstała niezwykle szczegółowa relacja świadków całego zdarzenia.

Carnahan jednak na tym nie poprzestał i postanowił przeprowadzić szereg dodatkowych wywiadów, skupiając się na emocjach i więziach członków załogi oraz wrodzonej chęci przeżycia, która motywuje człowieka do przekraczania własnych granic w obliczu niewyobrażalnej katastrofy. W efekcie scenariusz filmu stał się nie tylko relacją z wydarzenia, które zaszokowało cały świat, ale także poruszającą refleksją na temat zwykłych ludzi dokonujących niezwykłych czynów.

Matthew Michael Carnahan wyznaje, że czuł na sobie ogromną odpowiedzialność, by pozostać maksymalnie wiernym doświadczeniom mężczyzn i kobiet z Deepwater Horizon, szczególnie tych, którzy nigdy nie powrócili do swych domów. „Starałem się napisać scenariusz jak najlepiej opisujący tamte wydarzenia oraz składający hołd zmarłej jedenastce. Nigdy wcześniej nie pracowałem przy projekcie, który byłby tak mocno zakorzeniony w rzeczywistości”, wyjaśnia Carnahan. „W trakcie pisania nie przestawałem myśleć o ludziach, którzy stracili tam życie”.

Największym sprawdzianem dla twórców okazało się jednak zatrudnienie w roli konsultanta prawdziwego Mike’a Williamsa, w którego w filmie wciela się Mark Wahberg, Williams przyznaje, że miał spore wątpliwości, czy angażować się w projekt, który nie będzie w stanie stuprocentowo oddać sprawiedliwości temu, co widział i przeżył tamtej feralnej nocy. Przekonało go jednak podejście Berga, który chciał skoncentrować się na opowiedzeniu historii pracowników platformy oraz wrzucić widzów w sam środek ich świata, zanim jeszcze dochodzi do eksplozji.

dwh d19 05777

DWH_D_19_05777.NEF

„Zgodziłem się wziąć udział w tym projekcie, gdy Pete wyjaśnił mi, że to będzie historia ocalałych”, wyjaśnia Mike Williams, podkreślając, że większość ludzi nie ma najmniejszego pojęcia o świecie platform wiertniczych. „Wytwarza się na nich osobna społeczność, ludzie są ze sobą bardzo mocno związani. Uważam, że Żywioł. Deepwater Horizon to doskonała okazja, żeby pokazać widzom, w jaki sposób to wszystko naprawdę wygląda”.

Berg mówi, że rzeczywiście chciał pozwolić publiczności zaznać chociaż na chwilę prawdziwego życia ludzi zamkniętych na odizolowanych od świata zewnętrznego platformach wiertniczych. Ludzi, jak podkreśla amerykański reżyser, których praca w taki czy inny sposób pozwala światu zewnętrznemu normalnie funkcjonować. „W zasadzie każdy z nas korzysta z dobrodziejstw ropy naftowej oraz paliw kopalnianych. Nawet jeżdżąc samochodami hybrydowymi, używamy paliw kopalnianych”, wyjaśnia Peter Berg. „A jednak wiemy o nich zadziwiająco mało, nie wspominając już nawet o sposobach ich wydobywania”.

„Ten film jest oczywiście relacją z prawdziwych wydarzeń, ale dał nam jednocześnie okazję, żeby zaprosić widzów do środka tych ogromnych platform wiertniczych, które są prawdziwymi cudami współczesnej techniki”, kontynuuje Peter Berg. „Chcieliśmy pokazać mężczyzn i kobiety harujących w pocie czoła na tych gigantach, ludzi świetnie wyszkolonych, oddanych swej pracy i niezwykle inteligentnych. Pragnęliśmy uświadomić publiczności, że nawet jeśli nie widujemy ich na pierwszych stronach gazet czy w popularnych programach telewizyjnych, mają oni ogromny wpływ na nasze codzienne życie”.

 

Fiszka filmu:  Żywioł. Deepwater Horizon

Deepwater Horizon
 
Żywioł. Deepwater Horizon

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek:

Premiera: 30 Wrzesień 2016
Rok produkcji: 2016
Kraj: 


 
 
 
 

Dystrybutor filmu

 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenarzysty
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2645  razy.