Fadi Chakkour o scenariuszu do „Króla życia”


Jaki jest przepis na zostanie królem życia?

Nie traktować niektórych spraw za poważnie, cieszyć się drobnymi rzeczami, dużo się śmiać. Trudne, ale do wykonania.

Fotosy do flimu ,, Krol zycia ,, .

Robert Więckiewicz. Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

 

Na co dzień jesteś prawnikiem, skąd pomysł na napisanie scenariusza filmowego?

Ludzie ciągle coś opowiadają… przez telefon, na spotkaniu, przy piwie, w kolejce w warzywniaku. Też postanowiłem coś opowiedzieć i później móc to jeszcze zobaczyć.

 

Jak powstawała historia Edwarda? Skąd inspiracja do jej napisania?

Zaobserwowane mikro-sytuacje, wymyślone scenki. Postanowiłem zapisywać to co mi wpadało do głowy. Zbierałem to przez jakiś czas a później zacząłem układać wszystko w całość jak puzzle. Na początku chciałem opowiedzieć o kilku bohaterach, później zdecydowałem, że z tych pięciu ulepię jednego. Tak powstał Edward.

 

Praca w korporacjach ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. W „Królu życia” na straży firmowego porządku stoi bezduszny szef głównego bohatera, który swoim podwładnym nie daje nawet grama przestrzeni na swobodne działanie. Filmowy Edward wydaje się zmęczony funkcjonowaniem wewnątrz takiego schematu. Jaki jest Twój osobisty stosunek do pracy w dużych korporacjach?

Kto co lubi. Ja bym nie mógł, ale mam przyjaciół, którzy pracują i wydają się być szczęśliwi. Zależy jaką mają przestrzeń, jaką przestrzeń dla siebie wywalczyli. Jak wszystko, tak i robota w korporacji, ma plusy i minusy, to kwestia osobistego bilansu. Jesteś tam nieszczęśliwy uciekaj, nie warto tracić życia, zawalcz o inne.

 

Pomimo osadzenia akcji filmu w środowisku dużych, międzynarodowych firm, jego przesłanie ma charakter uniwersalny. Czy uważasz, że „Król życia” trafia również do mieszkańców mniejszych miejscowości?

Film jest o wolności, o szukaniu miejsca w życiu.

Fotosy do flimu ,, Krol zycia ,, .

Robert Więckiewicz. Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

 

Wiemy również, że rysujesz komiksy z korporacyjnymi absurdami, czy któreś z nich zaczerpnięte są z życia?

Rysuję to co widzę i wydaje mi się ciekawe. Ostatnio szedłem obok przystanku. Dwóch ośmiolatków stało na chodniku i zaczęło pluć w dal. Mizernie pluli. Jakiś robotnik przechodził obok nich, nieco zwolnił i uważnie (tak jak ja) się temu przypatrywał. Chyba miał takie same spostrzeżenia: źle nabierali ślinę, za mało. Życie. Pełno tego wokoło.

 

 

Fiszka filmu:  Król życia

 
Król życia

Reżyseria: 


Obsada:
, , , , ,

Gatunek:

Premiera: 25 Wrzesień 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenarzysty
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 666  razy.