Matt Charman o scenariuszu do Mostu szpiegów


Kiedy londyński scenarzysta i dramatopisarz Matt Charman natrafił na notatkę o amerykańskim prawniku wysłanym przez Johna F. Kennedy’ego na Kubę w celu wynegocjowania uwolnienia 1,113 więźniów, zainteresował się postacią, o której nigdy wcześniej nie słyszał. James Donovan był prawnikiem ubezpieczeniowym z Brooklynu. Charman wyczytał, że kilka lat przed wyjazdem na Kubę bronił sowieckiego tajnego agenta oskarżonego o szpiegostwo w czasach zimnej wojny i mimo że od lat nie zajmował się prawem karnym, brał udział w jednej z najważniejszych wymian więźniów w historii.

Charman pracował w teatrze i dla telewizji, a nie kina. Mimo to, zdecydował się pojechać do Hollywood i przekonać producentów do filmu o Donovanie. Spotkał się z reprezentantami wytwórni DreamWorks Pictures i przedstawił im swój pomysł na sfilmowanie historii idealisty, który podjął się ryzykownego zadania w trudnych czasach. Producenci zainteresowali się jego koncepcją.

„Kiedy nam o niej opowiedział, zaparło mi dech w piersiach. Historia Donovana nie jest znana, ale od razu pomyślałam o Stevenie.” – mówi producentka Kristie Macosko Krieger, która pracowała z reżyserem przy produkcji „Lincoln”.

Producent Marc Platt, który ma na swoim koncie pracę przy takich filmach jak „Tajemnice lasu” i „Drive”, znał historię Jamesa Donovana i wiedział, że Spielberg interesuje się zimną wojną. „To wizjoner, który pięknie snuje historie, zwłaszcza te oparte na faktach. Nie miałem wątpliwości, że to idealny reżyser do tej produkcji.”

Producenci mieli rację. Film zawiera elementy thrillera, kina prawniczego i historycznego – Spielberg się zachwycił. Postać Donovana zrobiła na nim ogromne wrażenie i od razu dostrzegł w tej historii potencjał na świetne kino.

„Dorastałem w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku, ale nie miałem pojęcia o wymianie Rudolfa Abla na Francisa Gary’ego Powersa. Wiedziałem o zestrzeleniu naszego samolotu U-2, ale nie o negocjacjach i wymianie więźniów. To fascynująca historia.” – mówi reżyser.

BRIDGE OF SPIES

Charman wrócił do Londynu i po sześciu tygodniach wysłał producentom scenariusz. „Świetnie się spisał i pięknie połączył historię Powersa z opowieścią o Ablu i Donovanie.” – mówi Spielberg.

Zarówno Powers jak i Abel byli szpiegami. Charman skupił się na tym, by umiejętnie połączyć wątki. „Scenariusz jest fantastyczny. Matt spisał się na medal. Zgłosiliśmy się do braci Coen, którzy mają charakterystyczny styl. Wiedzieliśmy, że dopracują scenariusz i nadadzą mu unikatowy ton.” – mówi Platt.

Bracia Coen, twórcy takich filmów jak „To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Big Lebowski” czy „Fargo”, od razu wciągnęli się w tę historię i pracowali nad scenariuszem, mając w pamięci, że w rolę Donovana wcieli się Tom Hanks.

„Joel i Ethan naprawdę znają się na ludziach, dlatego ich filmy są tak poruszające. Skupili się na bohaterach i absurdzie tamtych czasów, i sytuacji. W filmie nie brakuje humoru, który wynika po prostu z kolei życia. Coenowie to niezwykle wnikliwi obserwatorzy i cieszę się, że dołączyli do tego projektu.” – mówi Spielberg.

BRIDGE OF SPIES

Coenowie skupili się na jednej rzeczy, która przewija się przez scenariusz i nadała filmowi ton – szpiedzy niczym się nie wyróżniają i są tacy jak my. „To intrygujące, że ludzie, za którymi byśmy się nie obejrzeli na ulicy, działają na zlecenie obcego rządu i wypełniają misję zagrażającą naszemu bezpieczeństwu narodowemu. Matt, Joel i Ethan fenomenalnie to uchwycili.” – mówi Spielberg.

 

Fiszka filmu:  Most szpiegów

Bridge of Spies
 
Most szpiegów

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje: , ,
Premiera: 27 Październik 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenarzysty
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 1965  razy.