Kostiumy w Grze Endera


Kostiumografka Christine Bieselin Clark, z którą reżyser pracował już przy „Transferze”, podeszła do garderoby poszczególnych postaci z pewną powściągliwością. „To futurystyczne kino science fiction, ale również intensywna emocjonalnie opowieść, którą napędzają ludzie, nie efekty wizualne. Tak się złożyło, że akcja rozgrywa się w przyszłości, ale to nie jest cechą definiującą film”, mówi Bieselin Clark.

„Nie chcieliśmy, żeby spektakl wizualny przesłonił opowiadaną historię”, dodaje kostiumografka. „Kostiumy oraz paleta kolorów są dla mnie bardzo ważne”, wyznaje Hood. „Bardzo łatwo jest z nimi przesadzić, odwracając uwagę widza od tego, co dzieje się na twarzy aktora. Kostium powinien podkreślać jego oblicze i wspomagać definiowanie postaci, ale nie przeszkadzać aktorowi w grze”. Bieselin Clark podzieliła fabułę na trzy rozdziały: Ziemia, Szkoła Bojowa, Eros. Na potrzeby każdego z nich stworzyła unikalny wygląd kostiumów, który jednak zachowywał ciągłość filmową. „Kolory były dla nas narzędziem, które pozwalało przenosić widza z jednego rozdziału do drugiego”, opowiada kostriumografka.

„Najbardziej krzykliwe kolory zostały użyte na Ziemi. Jest mnóstwo zieleni i bursztynu, pojawiają się lekkie szarości, wszystko jest naturalne, organiczne i łatwo identyfikowalne, żeby widzowie nie mieli problemów z wejściem w historię. Kiedy tylko zmieniamy scenerię na Szkołę Bojową, kolory stają się stalowe i chłodne, pojawia się dużo niebieskiego, a materiały są syntetyczne. Uniformy są szyte z Tweave, czyli wełnianej gabardyny przyszłości – podobnie jak dzisiejsze, tyle że z pewną nutką futuryzmu. Jedynym wyróżniającym się kolorem są żółte stroje „starterów”. Kiedy przenosimy się na Eros, które jest o wiele poważniejszym miejscem, zachowujemy chłodną tonację uniformów, ale całość nabiera mroczniejszych barw”.

 

Fiszka filmu:  Gra Endera

Ender's Game
 

Reżyseria: 
Gavin Hood
Harrison Ford Asa Butterfield i inni

Gatunek:

Premiera: 31 Październik 2013
Rok produkcji: 2013
Kraj: USA


Wersja video

Lektor: tak
Dubbing: tak
Napisy: nie
Nośnik: Blu-ray, DVD (1)

 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenografa
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 458  razy.