Kasia Walicka Maimone o kostiumach w Moście szpiegów


Kostiumolog Kasia Walicka Maimone ma na swoim koncie pracę przy takich filmach jak „Foxcatcher” i „Kochankowie z księżyca: Moonrise Kingdom”. Jej zadaniem było zaprojektowanie kostiumów odpowiadających modzie okresu zimnej wojny.

 

Kasia przyznaje, że jej praca zaczyna się od uważnego słuchania: „Kostiumy muszą oddawać ducha danego filmu i podkreślać jego ton w subtelny sposób.

Kostiumolog szybko ustaliła, że w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ludzie przykładali wagę do elegancji: „Często ubierali się formalnie – panowie nosili garnitury, a panie garsonki i sukienki z dobranymi dodatkami. Garnitury tamtego okresu różnią się od dzisiejszych kształtem, rękawami, dopasowaniem i oczywiście materiałami”.

ST. JAMES PLACE

Tom Hanks jako James Donovan w „Moście szpiegów”

Kasia przyznaje, że współpraca ze Stevenem Spielbergiem to wielki zaszczyt i przyznaje, że szybko znalazła z reżyserem wspólny język i wypracowali spójną wizję. Równie dobrze układała się jej współpraca ze scenografem Adamem Stockhausenem. Kostiumolog dodaje również, że miała dość dużą swobodę artystyczną przy projektowaniu kostiumów, ponieważ bohaterowie nie są znanymi postaciami historycznymi słynącymi z określonych strojów czy stylu.

Projektując garderobę Mary Donovan, Kasia inspirowała się Jackie Kennedy. Żona głównego bohaterka nosi perłowy naszyjnik i charakterystyczne okulary. „Amy miała sposobność przejrzeć zdjęcia rodzinna Donovanów i opowiedziała mi o tym, jak ubierała się Mary Donovan. Dzięki temu odtworzyliśmy część charakterystycznych elementów.” – mówi kostiumolog.

ST. JAMES PLACE

James Donovan (Tom Hanks) oraz jego żona Mary (Amy Ryan) w „Moście szpiegów”

„Jej kostiumy wyglądają jak autentyczne ubrania z lat pięćdziesiątych. Są piękne – każdy zachwycał mnie bardziej od poprzedniego. Największym wyzwaniem była bielizna. Wtedy kobiety nosiły zupełnie inną bieliznę niż teraz. Kostiumy pomogły mi lepiej się wczuć w moją bohaterkę.” – mówi Amy Ryan.

Moda to element kultury danego okresu. „Kasia wszystko uszyła. Nie wiem, jak tego dokonała, ale miała wiele fantastycznych pomysłów i wcieliła je w życie. Na ekranie nie zobaczycie wypożyczonych kostiumów, tylko stroje uszyte specjalnie na potrzeby filmu.” – mówi Tom Hanks.

Nie tylko główni bohaterowie noszą stroje charakterystyczne dla epoki, ale też statyści. W niektórych scenach brało udział do trzystu statystów i każdy miał na sobie ubranie w stylu lat pięćdziesiątych. W chłodne dni mieli też czapki, kapelusze, szale czy rękawiczki – oczywiście wszystkie zaprojektowane przez kostiumolog.

BRIDGE OF SPIES

„Moim zadaniem było zadbanie o realizm tamtych czasów. Każda osoba była ubierana indywidualna, a uszycie każdego stroju poprzedzone konsultacjami. Kiedy projektowaliśmy kostiumy dla statystów, współpracowaliśmy z reżyserką castingową, żeby wiedzieć, jak wygląda dana osoba.” – mówi Walicka Maimone.

„Paletę kolorystyczną opracowałam z Adamem. Zebraliśmy wiele materiałów z tamtego okresu, by dobrze oddać klimat tamtych lat. Chodziło jednak o dopełnienie historii, a nie zdominowanie jej kostiumami i scenografię.” – wyjaśnia kostiumolog.

 

Fiszka filmu:  Most szpiegów

Bridge of Spies
 
Most szpiegów

Reżyseria: 


Obsada:
, , ,

Gatunek: ,
Nagrody/nominacje: , ,
Premiera: 27 Październik 2015
Rok produkcji: 2015
Kraj: 


 
 
 
 
 
 
 
 

Katagoria: warsztat scenografa
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1442  razy.